Čerstvě upražená káva z celého světa? Víme, kde ji seženete!

Jste závislí na dobrém kafi po ránu? Nejste sami! A jakou kávu máte nejraději? Espresso, cappucinno nebo latté? Víte vůbec, jaký je mezi těmito kávami rozdíl? Snad každý zná klasické espresso. Ale možná v různých provedeních. Pravé espresso je přitom jen jedno. Malý šáleček naplněný jen do poloviny. Někdy se setkáme s pojmem piccolo, který však není správný. Pokud přijedete do Itálie a objednáte si piccolo, nikdo vám nebude rozumět. Když jsem u těch Italů, tak ti nejčastěji pijí ristretto, a to i několikrát za den. Ristretto se velmi podobá espressu, tyto kávy se od sebe v podstatě liší jen dobou průtoku z kávovaru.

Cappuccino, nebo latté?

Mezi nejoblíbenější kávové nápoje patří cappuccino, připravené z espressa a našlehaného mléka, a café latté, což je pro změnu slabší káva s mlékem. V kavárenských menu se také často setkáte s café macchiato. To je zase espresso s trochou mléčné pěny.

Dobrá káva? Jedině Arabika

Zdaleka však nejde jen o způsob přípravy kávy. Základem je její kvalita, tedy konkrétně kvalita kávových zrn. Chcete-li, aby na vašem stole končila ta nejlepší káva, zaměřte svou pozornost na výběrovou Arabiku. A místo do supermarketu pro ni choďte do pražírny. Právě zde se totiž zelené zrno mění v krásně hnědé, upražené.

Kávy z celého světa

Ještě dál jde pražírna Káva Monro, specialista na zrnkovou Arabiku v pravém slova smyslu. Kávu zde praží denně, a to již od roku 2004. A ve své nabídce má kávy doslova z celého světa. Vietnamská káva, bolivijská, honduraská, sumaterská. A spousta dalších. Každá chutná jinak. Jak by také ne? Pěstují se, sklízí a zpracovávají v jiných podmínkách, které výslednou chuť velmi ovlivňují. Roli hraje zeměpisná délka, šířka, podnebí i půda. Následované pražírnou a baristou.

Káva předplatné

Také se vám někdy stane, že vám vaše oblíbená káva dojde? Toho se vyvarujete, když si kávu předplatíte. Stejně jako noviny. Káva předplatné navíc v sobě skrývá milé překvapení. Volba vašeho životabudiče totiž bude na pražírně. Až do prvního loku tak nebudete vědět, jakou kávu vlastně budete pít. Vzrušující, že?

Publikováno: 25. 09. 2021

Kategorie: Rozšiř si obzory

Autor: Denisa Štumplová