I těžká manipulační technika potřebuje jednou za čas oddech

Postavit dnes bez odpovídající techniky nelze pomalu ani psí boudu. Časy, kdy se takřka všechno provádělo ručně, jsou asi definitivně pryč. V současnosti již těžkou úmornou práci provádějí převážně moderní stroje, s nimiž jde všechno lépe, a hlavně rychleji. Nicméně i ten sebelepší stroj se může porouchat. V takovém případě je potřeba co nejrychleji zajistit náhradu.

Čas jsou peníze

Stavba, která stojí, je hlavně pro investory velkou noční můrou. Každý den navíc totiž může u velkých projektů být záležitostí i stovek tisíc korun, možná i několika milionů. A to samozřejmě nikdo nechce. Z toho důvodu existují společnosti, jež jsou schopné během velice krátkého času vyměnit porouchanou techniku za funkční stroje, díky čemuž nedojde k narušení plynulosti stavebních prací. Jedná se výborné řešení, které v hojné míře využívají takřka všechny relevantní stavební firmy. Nicméně ne vždy je nezbytné k něčemu takovému přistupovat. Opravy stavebních strojů jsou totiž docela drahé a mohou se pořádně protáhnout. Ve všech směrech je daleko výhodnější se soustředit spíše na prevenci ve formě revize.

Prevence je levnější

Stavební a manipulační technika je navržena takovým způsobem, aby vydržela dlouhodobě snášet velkou zátěž, ovšem ani tak se nejedná o nezničitelné výrobky. Hlavně stroje, které jsou v každodenním zápřahu, mohou často znenadání vypovědět svou službu. Taková porucha nemusí mít pouze za následek zpomalení prací, ale může dojít i k nehodě, někdy i tragické. Tento druh nepříjemností samozřejmě nelze na staveništích a obecně na pracovištích eliminovat zcela, nicméně tomu lze čelit efektivně, a sice pravidelnými revizemi. Revize jeřábů, nákladních vozidel, bagrů a další techniky je schopna odhalit třeba i drobné nedostatky, které se však mohou s postupem času vyvinout v závažnější problém. Vždy je levnější prevence než následné odstraňování škod.

Publikováno: 25. 09. 2021

Kategorie: Nech si poradit

Autor: Denisa Štumplová