Chystáte se na nové rozvody topení a vody? Buďte ostražití!

Ať už si stavíte nové bydlení, nebo rekonstruujete to stávající, jedním z největších témat k řešení budou rozvody topení a vody. Jde o záležitost, kterou si je potřeba pečlivě rozmyslet - protože po pořízení kotle, zavedení trubek do zdí, položení podlah a vymalování už žádný prostor na úpravy mít nebudete. Co byste o rozvodech měli vědět?

Kdy řešit novou vodoinstalaci?

Pokud bydlíte v Jihočeském kraji, zapamatujte si frázi „rozvody vody České Budějovice“. K tomu, abyste ji vyťukali do vyhledávače, vás dožene jeden z následujících důvodů:
  • stavíte nový domek,
  • rekonstruujete stávající bydlení.
V případě druhé možnosti je důvodem ke kontaktování odborníků zastaralost vodoinstalace. Zdaleka nejčastější závady způsobuje koroze, respektive její prorůstání a z toho plynoucí poničení plechových těles. Ve starších budovách jde o naprosto běžnou záležitost, které se v podstatě nelze vyhnout. Stav rozvodů nepodceňujte - v důsledku špatného stavu zbytečně rostou náklady na topení. Zároveň může dojít k výraznému zkrácení životnosti zdroje tepla - kotle. Když už se tedy odhodláte a našetříte dostatek finančních prostředků pro rekonstrukci domácnosti, pamatujte na to, že je na místě zkontrolovat a případně vyměnit rozvody - obrátíte-li se na odborníky, budete mít pokoj na dlouhé desítky let, ne-li nadosmrti. A proto nešetřete.

Co se mění?

Dobrou volbou je firma realizující vodoinstalace České Budějovice (Roman Hrubeš). Zajišťuje kompletní výměnu rozvodů vody. Běžně se mění: zdroj tepla (kotel, krb, kamna), otopná tělesa (radiátory), podlahové vytápění, rozvody teplé vody, konvektory, oběhové čerpadlo, expanzní nádoba, dvoupolohové kohouty.

Jak začít?

Nejste-li sami fundovaní odborníci, rozhodně neprohloupíte, když si alespoň na tuto část rekonstrukce pozvete profesionály. Následně musí topenářství České Budějovice jako první vyřešit, kde povedou rozvody topení. Cílem je trubky zasadit do zdí a podlah a maximálně je tak skrýt, aby nehyzdily interiér, ve kterém pak uvidíte buď jen radiátory, anebo v případě podlahového vytápění vůbec nic. Samotné potrubí může být ocelové, měděné či plastové s hliníkem/kyslíkovou bariérou.

Publikováno: 24. 05. 2019 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Bydli

Autor: Denisa Štumplová