Chcete dobře spát? Pořiďte si vhodnou matraci

Dobrý spánek je pro naše správné fungování zcela zásadní. Nechodíme v noci spát, protože nemáme co dělat, ale kvůli nutnosti nabrat energii. A to jak fyzickou, tak i duševní. Valná část našeho obyvatelstva však má se spánkem značné potíže. Faktorů, které za to mohou být zodpovědné, může být celá řada. Jedním z těch nejčastějších je stres, případně špatná matrace.

Kvalita je důležitá

Spousta lidí se vůbec nezabývá tím, na čem vlastně spí. Jde samozřejmě o chybu, jelikož vhodné podloží je pro kvalitní spánek zásadní. Ovšem nejen pro něj. Dlouhodobé používání proleželé či jinak zdeformované matrace obvykle znamená rozvoj rozličných svalových dysbalancí. Ty se pak mohou projevit nejen deformitami typu vysunutý zadek, ale samozřejmě také bolestí.

Jakou si vybrat?

Laik by si asi vybral tu nejkvalitnější, která se na trhu vyskytuje. Pravdou však je, že ani ta nakonec nemusí být nejlepší ze všech. Jedná se totiž o vysoce individuální záležitost. Někomu mohou vyhovovat tradiční pružinové matrace, jiní zase dávají přednost matracím na míru, které je možné nechat si vytvořit přesně dle svých představ. Výroba matrací na míru však není nejlevnější záležitostí, a ne každý na ně má.

Dětské velikosti

Vzhledem k tomu, že dětem se ještě vyvíjí kostra, není vhodné je nechat spát na něčem nekvalitní jako je levná pohovka, či dokonce gauč. Obecně se traduje, že dětské matrace by měly být vyrobeny z kvalitní studené pěny a disponovat střední tvrdostí. To se bere jako ideál, ale velkou roli zde hrají různé zdravotní faktory jako špatné držení těla. V takovém případě je potřeba poradit se s lékařem. To samé v podstatě platí i pro matrace do postýlky. Důležité je, aby mělo dítě kvalitní podpěru páteře a ležení mu nezpůsobovalo bolesti. Velkou roli zde hraje i polštář, na kterém by se rovněž příliš šetřit nemělo.

Publikováno: 05. 08. 2021

Kategorie: Nech si poradit

Autor: Denisa Štumplová