Karavaning je drahý koníček, ale za pocit svobody rozhodně stojí

Kdo jednou pozná kouzlo karavaningu, pravděpodobně mu nadobro propadne, a to i přesto, že se nabízí spousta mnohem levnějších koníčků. Kdyby karavanisté preferovali klasickou dovolenou v hotelu, nejenže by ušetřili – navíc by se jim patrně dostalo i většího komfortu. Ale přišli by o svobodu, která je zřejmě největším tahákem dovolené v karavanu. A co se týče pohodlí, moderní karavany jsou na tom velmi dobře.

Koupit si karavan, nebo si ho jen půjčit?

Pro svátečního karavanistu je pořízení vlastního karavanu zbytečné. Respektive zbytečně nákladnékaravan vyžaduje pravidelný servis, v případě obytného vozu se platí pojistka... a pokud má být v provozu jen pár dní do roka, pak je mnohem elegantnějším (a výrazně levnějším) řešením zapůjčení. O něčem jiném je však pravidelné kempování. Kdo v karavanu vyráží „do divočiny“ několikrát do roka na delší dobu a k tomu každý volný víkend, pak se již jistě vyplatí zvážit pořízení vlastního obytňáku či přívěsu. Vždyť cena za zapůjčení se v případě novějšího, většího obytného auta pohybuje kolem pěti tisíc korun za den.

Obytné auto, nebo přívěs?

Jedním z častých dilemat je rozhodování mezi obytným autem a přívěsem. Obojí má svá pro a proti a není možné generalizovat, která varianta je lepší. Výběr je otázkou financí, řidičského průkazu, tažného vozidla, zručnosti řidiče a samozřejmě i plánovaného využití. Přívěsy jsou o poznání levnější, ale vyžadují dostatečně těžké a silné tažné vozidlo. Nabízí však možnost zaparkování v kempu a výletů v tažném autě. Výhodou obytného auta je jednodušší manipulace a rychlejší cestovní rychlost. Navíc je méně nápadné, pokud se rozhodnete přespat někde mimo kemp.

Až se s nimi setkáte na živo, změní se vám život

Jak se nakonec rozhodnete, je pouze na vás. Než však učiníte konečný verdikt, porozhlédněte se v nabídce jednoho z největších českých specialistů společnosti BURIMEX. Mimo jiné v ní najdete populární německé Hobby karavany, jichž je BURIMEX autorizovaným dealerem.

Publikováno: 02. 09. 2018

Kategorie: Cestuj

Autor: Denisa Štumplová

Tagy: karavaning | kempování v karavanu