Moravská vína patří k tomu nejlepšímu v regálech. Už jste ochutnali všechna?

V srdci Evropy, kde se setkávají východní a západní vlivy, leží jedna z nejznámějších vinařských oblastí – Morava. A právě moravská vína jsou oslavována nejen pro svou kvalitu, ale i pro jejich jedinečné charakteristiky, které jsou výsledkem specifických klimatických a půdních podmínek. Pokud jste milovníkem vína, Morava je místem, které byste rozhodně měli navštívit.

Moravská vinařská oblast láká na rozmanitost a tradice

Morava pokrývá úctyhodných 96 % vinic v České republice a nachází se jižně a na východ od Brna. Tato rozsáhlá oblast se dělí na čtyři hlavní podoblasti: Znojemskou, Mikulovskou, Velkopavlovickou a Slováckou. Každá z nich má své unikátní charakteristiky, které ovlivňují kvalitu a chuť místních vín.

Velkopavlovická oblast je známá svými vynikajícími červenými víny, především z odrůd jako Frankovka, Svatovavřinecké a Pinot noir. Je to region, kde se víno stává skutečným uměním, a zdejší vinaři se s hrdostí věnují pěstování těchto odrůd.

Mikulovská podoblast se zase pyšní bílými víny, mezi nimiž dominují Ryzlink vlašský, Rulandské šedé a Rulandské bílé. V posledních letech se zde stále více prosazuje i Merlot, což je zajímavý doplněk k tradičnějším odrůdám.

Na Znojemsku vzniklo první tuzemské VOC (Vinařská podoblast certifikovaná kvalitou), jehož základními odrůdami jsou Ryzlink rýnský, Sauvignon blanc a Veltlínské zelené. Tato oblast je známá svou pečlivou kontrolou kvality a důrazem na tradiční metody výroby vína.

Slovácko je region, kde se daří zejména Ryzlinku rýnskému a pinotovým odrůdám jako Rulandské bílé a Rulandské šedé. Toto území nabízí vína s jedinečným charakterem, která reflektují jeho bohatou historii a tradice.

Bílé versus červené: Jaké víno si vybrat?

V České republice se průměrně vyrábí přibližně 60 milionů litrů vína ročně, přičemž bílé víno tvoří asi dvě třetiny této produkce. To ukazuje, jak velkou oblibu mají bílá vína nejen na Moravě, ale i v celé zemi. Mezi nejpěstovanější bílé odrůdy patří Veltlínské zelené, Müller-Thurgau, Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský a Rulandské šedé. Tyto odrůdy jsou oblíbené nejen pro svou svěží a aromatickou chuť, ale také pro svou schopnost odrážet specifika místního terroiru.

Na druhé straně - plné červené víno z Moravy, jako Frankovka, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe, nabízí bohaté a komplexní chutě, které dokážou potěšit každého milovníka vína. Odrůdy jako Pinot noir a Cabernet Sauvignon přinášejí do moravských vinic mezinárodní rozměr, přičemž jejich kvalita je výsledkem dlouholetého úsilí místních vinařů.

Víno jako součást moravské kultury

Víno je v Moravě více než jen nápojem – je součástí místní kultury a tradice. Vinařské slavnosti, degustace a vinobraní jsou oblíbenými událostmi, které spojují místní obyvatele i návštěvníky. Moravská vína tak nejen potěší vaše chuťové buňky, ale také vás přenesou do srdce této krásné oblasti, kde tradice a moderní vinařství harmonicky koexistují.

Pokud plánujete ochutnat pravou moravskou lahůdku, vydejte se do některé z moravských vinařských podoblastí. Nejenže si vychutnáte skvělé víno, ale také se ponoříte do fascinujícího světa moravské vinice, kde se každá kapka vína stává příběhem o zemi, lidech a jejich vášni pro víno.

Publikováno: 24. 08. 2024 / Aktualizováno: 28. 08. 2024

Kategorie: Rozšiř si obzory

Autor: Tereza Hrubá