Mýty o mobilních telefonech: Jak správně nabíjet baterii?

Mobilní telefony se staly nedílnou součástí našeho života. Používáme je k telefonování, posílání zpráv, surfování na internetu, hraní her a mnoha dalším aktivitám. S tím se pojí i otázka, jak o ně správně pečovat, aby nám sloužily co nejdéle. V tomto článku se zaměříme na mýty o nabíjení baterií.

Mýtus 1: Baterii je nutné před nabíjením zcela vybít

Realita: Moderní lithiové baterie nemají paměťový efekt, takže není nutné je před nabíjením vybíjet na nulu. Naopak, hluboké vybíjení jim může škodit. Doporučuje se proto nabíjet telefon, jakmile se baterie vybije pod 20 %.

Mýtus 2: Telefon se nesmí nabíjet přes noc

Realita: Moderní telefony jsou vybaveny inteligentními čipy, které zabraňují přebíjení baterie. Můžete je tedy bez obav nabíjet přes noc.

Mýtus 3: Nabíjení telefonu přes USB port počítače je pomalejší

Realita: Rychlost nabíjení závisí na výstupním proudu USB portu. Moderní počítače a nabíječky obvykle disponují dostatečným proudem pro rychlé nabíjení.

Mýtus 4: Používání telefonu během nabíjení mu škodí

Realita: Používání telefonu během nabíjení může mírně zpomalit proces nabíjení, ale nijak dramaticky mu neškodí. Pokud však chcete telefon nabít co nejrychleji, je vhodné ho během nabíjení nepoužívat.

Mýtus 5: Rychlonabíjení ničí baterii

Realita: Rychlonabíjení může mírně zkrátit životnost baterie, ale u moderních telefonů je tento efekt zanedbatelný. Rychlonabíjení je užitečná funkce, která vám umožní nabít telefon za kratší dobu.

Tipy pro prodloužení životnosti baterie

  • Nabíjejte telefon, jakmile se baterie vybije pod 20 %.
  • Neponechávejte telefon v horkém prostředí.
  • Vypínejte funkce, které aktivně nepoužíváte (např. Wi-Fi, Bluetooth).
  • Používejte originální nabíječky a kabely.
  • Aktualizujte software telefonu.

Dodržováním těchto tipů prodloužíte životnost baterie svého telefonu a zajistíte, že vám bude sloužit co nejdéle. Spoustu dalších tipů najde na wired.cz.

Publikováno: 02. 03. 2024 / Aktualizováno: 05. 03. 2024

Kategorie: Nech si poradit

Autor: Jindřich Vlček