Univerzální pneumatiky? Raději na ně zapomeňte!

Přemýšlíte, jak se vyhnout každoročním výměnám pneumatik? Nejste sami. Ale ještě před tím, než se necháte zlákat na koupi pneumatik univerzálních, zvažte všechna pro a proti. V první řadě myslete na svou bezpečnost! Kdo by měl v oblibě přezouvání pneumatik. Ne každý si je totiž zvládá „přehodit“ sám v garáži a bez asistence automechanika se zkrátka neobejde. I z toho důvodu jsem svého času koketovala s myšlenkou pořídit si pneumatiky univerzální, které je dle slov výrobce možné užívat celoročně. Alespoň tedy do té doby, než komunikace pokryjí závěje a vrstva ledu.

Pozor na univerzální pneumatiky!

Zřejmě každý má v živé paměti loňskou kalamitu na dálnici D1, ve které řidiči uvízli na několik desítek hodin. To jsou, jak se později dozvídám, přesně ty podmínky, do kterých je univerzální pneumatika zcela nevhodná. Na vině je především její nevyhovující hloubka dezénu, která stojí za většinou zimních havárií. Ano, planeta se sice globálně otepluje, což však nic nemění na faktu, že pár týdnů opravdu kruté zimy je nám stále dopřáno.

Celý rok na zimních pneumatikách? Také ne!

Univerzální pneumatiky tedy selským rozumem zavrhuji a napadá mě, jestli by tedy bylo možné celý rok jezdit na pneumatikách zimních. Od této myšlenky mě zase odrazuje můj automechanik. Upozorňuje mě, že jakmile teploty vystoupí nad 10° C, je nejenom bezpečné, ale i finančně úspornější pořídit si kvalitní pneumatiky na léto. A to z mnoha důvodů.

V létě jenom letní pneu

Zimní pneumatiky jsou designované pro specifické atmosférické podmínky, jako jsou nízké teploty, sníh, náledí a podobně. A jako takové dělají pěknou neplechu při jízdě za opačných podmínek. Například na rozpáleném povrchu má vůz se zimními pneumatikami problém s brzdnou dráhou, která se prodlužuje o několik desítek metrů. Dalším negativem celoročního využívání zimních pneumatik je také jejich rychlé opotřebení a vysoká spotřeba paliva.

Bezpečí na prvním místě

Sečteno podtrženo, na univerzální pneumatiky stejně jako na myšlenku celoročního ježdění na pneumatikách zimních, si nechávám zajít chuť. A už teď si do diáře zaznamenávám termín jejich další výměny. V autě se totiž chci především cítit bezpečně a to mi kvalitní zimní a letní pneumatiky umožní.

Publikováno: 21. 05. 2019 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Nech si poradit

Autor: Denisa Štumplová