Jak lépe spát? 3 důležitá pravidla

Pokud se řídíte heslem, že „co nenaspíte teď, naspíte až v hrobě“, uvědomte si, že dlouhodobý nedostatek spánku může vaše zdraví pořádně pocuchat – a ve finále vám pořádně zkrátit život. Jenomže jak lépe spát, když se vám špatně usíná – a navíc se během noci často budíte? Následující rady jsou v podstatě velmi prosté, ale i tak se najde spousta nespavců, kteří se jimi neřídí. Nebuďte jako oni a změňte svůj přístup. Odměnou vám bude kvalitní odpočinek.

Kvalitu spánku ovlivňuje pozice postele

Postel by měla být přístupná z obou stran a na každé straně by měl být noční stolek. Je také důležité ji ukotvit ke zdi. Nezapomeňte, že podle feng shui by neměla stát v přímé linii s dveřmi nebo pod oknem. Ložnice by měla být uklizená a nábytek by měl být sladěný. Pokud v něm máte zrcadlo, nemělo by odrážet lůžko. To by mohlo vést k pocitu, že je v ložnici ještě někdo další.

V noci má být tma jako v pytli

Nekvalitní spánek může být důsledkem poruchy spánku, ale také ho může zapříčinit přemíra světla v ložnici. Absolutní tma je důležitá pro tvorbu spánkového hormonu melatoninu, který určuje okamžiky usínání, probouzení a střídání spánkových cyklů během noci. Když se vám podaří jí dosáhnout, tělo začne vylučovat největší množství tohoto hormonu. Vystavením světlu naopak produkci melatoninu snížíte. Ale jak nepustit do ložnice zbytečné světlo? Sáhněte po optimálních vnějších a vnitřních stínících prostředcích. Patří mezi ně žaluzie nebo okenní rolety. Pomoct by však mohly také vhodně zvolené zatemňovací závěsy.

Dopřejte si kvalitní ložní prádlo

Bytový textil může kvalitu spánku ovlivnit více, než si možná myslíte. Peřinu a polštář podložte vhodně zvoleným ložním prádlem. Vyberte si materiál, který vám je příjemný na dotek, prodyšný a odvádí pot. Trefou do černého je bavlna, která je 100% přírodním materiálem. Hedvábné povlečení je oblíbené zejména v létě, protože je příjemně chladivé. Spousta lidí na něj nedá dopustit, protože nevysušuje pokožku a je antibakteriální. Dalším přírodním materiálem, ze kterého se šije ložní prádlo, je len. I ten má antibakteriální vlastnosti, takže je odolný vůči plísním a mikroorganismům. Čím déle lněné povlečení používáte, tím je měkčí a jemnější.