Kdy a jak při koupi nemovitosti jednat o slevě

Plánujete koupi nemovitosti, ale při zběžném rozhlédnutí na realitním trhu se vám ceny bytů a domů zdají příliš vysoké? Zdaleka se nemusí jednat o konečnou cenu. Existuje řada cenotvorných faktorů, které se do výsledné ceny promítají. Pokud je s nimi kupující důkladně seznámen, otevírá se mu prostor pro vyjednávání, jež může vyústit v poskytnutí odpovídající slevy.

Sepište si seznam potřeba, priorit i přání

Prvním krokem, který musí předcházet samotnému jednání o ceně, je vyjasnění vlastních potřeb a přání. Je potřeba mít dopředu jasnou představu o kritériích, podle kterých budete bydlení vybírat, ať už plánujete stěhování, nebo ho pořizujete za účelem pronájmu dalším osobám. Není od věci sestavit si psaný seznam priorit a ten mít neustále při sobě, případně ho revidovat podle aktuální situace. Jakmile si vyberete byt, který odpovídá vašim požadavkům, je možné přistoupit k přípravě na vyjednávání slevy. Díky cenovému kompromisu můžete výrazně ušetřit a nemovitost tak pořídit mnohem výhodněji.

„Na jednání o slevě je třeba důkladně se připravit a mít v rukávu věcné argumenty opřené o objektivní stav. Emoce musejí jít stranou. Naopak, příliš projevované emoce jako nadšení nebo nedočkavost nahrávají protistraně, která tak v celé komunikační situaci získá silnou pozici. Pravděpodobně poskytnutí slevy tím rapidně klesá,“ radí David Novotný, majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates International, která poskytuje nezávislé profesionální služby v oblasti nákupu, investic, správy a prodeje nemovitostí. Pokud vám bude sleva přiznána, bude to vždy jen na základě reálných nedostatků nebo nevýhod, které nemovitost má. Odborníci doporučují najmout si experty, kteří vám pomohou najít přesvědčivé argumenty.

Vyjednávání je složitá psychologická situace

„Vyjednávání o slevě při koupi nemovitosti je velmi náročná komunikační situace, která si žádá dostatek zkušeností, odborných znalostí a zběhlost v ověřených obchodních strategiích. Náročná je i proto, že je často nepředvídatelná – nikdy nevíte, s jakými argumenty vyrukuje protistrana. Bez potřebného know-how je pro laika složité ihned vhodně reagovat,“ říká David Novotný. „Máme k dispozici technické i právní znalce, kteří skutečný stav nemovitost prověří a pomohou najít potenciální slabá místa. V případě zjištěných závad také kupujícímu pomohou připravit cenové odhady, kolik bude stát náprava odhalených vad nebo jaké budou náklady na rekonstrukci. V zájmu úspory času je také možné klienta na základě zplnomocnění zastoupit na veškerých prohlídkách, jednáních a schůzkách,“ doplňuje Novotný.

Cenu nemovitosti spoluurčuje řada faktorů. Je to vždy otázka lokality, stavu bytového komplexu jako celku i konkrétní bytové jednotky. Cenu bydlení významně ovlivňuje kromě lokality i dopravní dostupnost, občanská vybavenost, typ vlastnictví, materiál, výměra, patro, výtah, orientace na světovou stranu a nebytové prostory, jako je sklep, balkon, terasa, parkovací stání či garáž.

Publikováno: 02. 08. 2023

Kategorie: Bydli

Autor: Veronika Vernerová