Pojištění auta je levnější než pokuty a náhrady škod při nehodě

Čeští řidiči propadají stále více novému hazardu. Přestože sankce za neplacení povinného ručení, tedy zákonného pojištění auta, rostou, roste i počet řidičů, kteří jej neplatí. Cena pojištění je totiž stále vyšší. Neuzavřít smlouvu a neplatit zákonné pojištění vozidel se řidičům prodraží. Nejenže můžete dostat pokutu při silniční kontrole, další sankce vás čekají od České kanceláře pojistitelů, která si nově může ze zákona účtovat „pokutu“ od neplatičů pojištění. Jde vlastně o příspěvek do garančního fondu, který musíte povinně zaplatit. Pojištění auta bylo povinné už samozřejmě dříve, ale nově, s platností od 1. ledna 2018, jsou majitelé automobilů, kteří své auto nepojistili, povinni za každý den, co auto pojištěno nebylo, zaplatit částku od 30 do 93 Kč. Tato částka se neúčtuje pouze za nepojištěný automobil, ale i za přívěsný vozík nebo za motorku. V tomto případě je částka nižší – od 4 do 7 Kč za den. TIP: Podívejte se, kolik přesně nepojištění řidiči zaplatí. Pokuta od policisty za jízdu bez pojištění je 5000 až 40 000 Kč. Bez zelené karty 1 500 až 3000 Kč.

Tvrzení, že autem nejezdíte, nestačí

Povinnosti platit zákonné pojištění nejste zproštěni ani ve chvíli, kdy máte auto nepojízdné, nebo s ním dlouhodobě nejezdíte. V tomto případě je nutné, abyste odevzdali značky do depozitu. Pouze v takovém případě jste zproštěni povinnosti zákonnou pojistku platit. Za uložení značek do depozitu platíte 200 Kč ročně. Ještě více se vám nepojištěný vůz prodraží ve chvíli, kdy způsobíte nehodu. Pokud máte zákonnou pojistku, většinou škodu uhradí bez problémů pojišťovna. Jestliže pojištění uzavřené nemáte, může vás čekat splácení milionů korun. Způsobit dnes totiž milionové škody, například při hromadné nehodě, při škodě způsobené na zdraví, ale třeba i jen když někomu nabouráte drahého nového bavoráka, není vůbec problém.

Jak uzavřít nejvýhodnější povinné ručení?

Hledáte nejlevnější povinné ručení? Po kliknutí na odkaz najdete kalkulačku, která vám po vyplnění základních údajů o vašem vozidle sečte, na kolik vás pojištění u jednotlivých pojišťoven přijde. Nejlepší nabídku si pak máte možnost vybrat z až osmi prověřených firem: AXA, ČPP, ČSOB Pojišťovna, Direct pojišťovna, Hasičská vzájemná pojišťovna, Allianz, Kooperativa a Slavia pojišťovna.

Publikováno: 03. 04. 2019 / Aktualizováno: 25. 06. 2023

Kategorie: Nech si poradit

Autor: Denisa Štumplová