Když tachometr neukazuje, potřebuje opravu

Na palubní desce má většina aut mimo jiné i tachometr, který nás informuje o aktuální rychlosti jízdy. Když začne ukazovat nesmyslné hodnoty, je čas na opravu.

Nejen o rychlosti

Předepsaná rychlost a dodržování pravidel silničního provozu jsou základem pro bezpečnou jízdu, při které neohrožujeme sebe ani ostatní řidiče a chodce. Abychom nemuseli jen odhadovat, jak rychle zrovna jedeme, ukazuje nám aktuální rychlost tachometr. Ten patří k základní výbavě, stejně jako třeba klíče od auta nebo řadící páka. Název pochází ze spojení řeckých slov tachos (rychlost) a metrein (měřit). Princip fungování tachometru je jednoduchý, počítají se otáčky kola za jednotku času. Každý řidič sleduje tachometr během jízdy mnohokrát, zvlášť v úsecích s omezenou rychlostí, aby věděl, zda ji nepřekračuje. Musí však fungovat bez chyb a ukazovat přesně, jinak se na něj nemůžeme spolehnout. Oprava tachometru je na místě, pokud ukazuje nesmyslné hodnoty nebo naopak žádné. Porouchat se může klasický ručičkový i digitální tachometr., u kterého nejčastěji začnou blikat kontrolky nebo vypadávat body na displeji a informace se tak stane nečitelnou.

Bezpečná jízda

Ať už máte ve svém autě jakýkoli typ tachometru, pokud neukazuje správně, zamiřte do servisu a nechte ho zkontrolovat. Vědět, jakou jedete rychlostí není důležité jen kvůli pokutám, ale především kvůli bezpečnosti. Chybně ukazující tachometr tak může ovlivnit vaši jízdu a ohrozit vás i ostatní. Specializovaná firma tachometr překontroluje a prověří závady i chyby, které následně opraví. V případě potřeby je možné také přeprogramovat procesor řídící jednotky nebo nastavit na tachometru původní hodnoty. To je potřeba například tehdy, když se mění celá přístrojová deska. Nefunkční tachometr není závada, se kterou nelze jezdit, a tak můžeme mít tendenci jeho opravdu stále odsouvat na vhodnější dobu. Ohrožujeme tím však nejen naši bezpečnost proto je dobré do specializované firmy vyrazit co nejdříve po zjištění závady.

Publikováno: 24. 09. 2020

Kategorie: Nech si poradit

Autor: Denisa Štumplová