Aby šátkování dítěti neublížilo

Šátkování a nošení dětí je v kurzu. Maminky se doslova předbíhají, aby si pro své dítě pořídili šátek nebo nosítko, protože to vidí ve svém okolí a nechtějí zůstat pozadu. Občas se tak stává, že se maminky neinformují na to, jak má správné nošení probíhat a jak dítě do zařízení umístit. To může mít nedozírné následky. Nošení dětí má jasné pravidlo – musí být ergonomické. Napolohování dítěte je pro celý princip zásadní. Přestože je osvěta ve všech směrech dostupná, v běžném životě se stále opakují chyby, které mohou dětem způsobit zdravotní problémy. Jedná se zejména o špatné podsazení dítěte a nesprávné nastavení nosítka.

Jak správně napolohovat?

Když dítěti visí nožičky z nosítka nebo šátku dolů a kolínka jsou níže než zadeček, je to špatně. Dbejte na to, aby bylo malé miminko schoulené do klubíčka, čím je dítě starší, tím více se při nošení napřimuje. Schoulená poloha podsazeného dítěte umožní dobré rozložení váhy hlavičky, která netlačí na páteř, poloha nožiček (do písmene M) je pro správný vývoj rovněž optimální a prospěšná pro vývoj kyčlí.

Jak je to špatně?

Nesprávné nastavení nosítka pro děti je jednou z nejčastějších chyb, a to posazení bederního pásu příliš vysoko. Bederní pás se umisťuje do oblasti pupku. Nosítko nesmí být ani příliš povolené, úvaz šátku nemá být uvolněný. V jakékoliv nosící pomůcce musí být dítě opravdu napevno. Mějte na paměti, že žádné ergonomické nosítko, ani správně uvázaný šátek, nikdy nevyžadují přidržování dítěte rodičem.

Nejsme alternativou

V neposlední řadě vyžeňte z hlavy mýtus, že nosící pomůcka slouží jen jako alternativa klasického kočárku. Je to velký omyl. Kočárek nikdy nemůže konkurovat výčtu výhod, co nabízí nosítko. Dítě je v neustálém kontaktu s rodičem, je mnohem klidnější, netrpí trávicími neduhy, má přehled a se zájmem pozoruje okolní svět, a hlavně má rodič – nosič volné ruce ke všem pracovním a zájmovým aktivitám. Do nosítka je vhodné děti oblékat do funkčního oblečení. Navštivte e-shop https://www.zkusmerino.cz/ pro velký výběr dětského oblečení z merino vlny. ZkusNositko.cz K Hádku 1576/12 Praha-Dubeč 107 00 Tel: 777 534 728 Email: info@zkusnositko.cz https://www.zkusnositko.cz/

Publikováno: 01. 07. 2020 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Nech si poradit

Autor: Denisa Štumplová