Není svetr jako svetr. Jak vybrat svetr na hory a do společnosti?

Na horskou túru, obchodní jednání i domácí lenošení. Pánský svetr je kus oblečení, který má velmi široké využití. Nemyslete si však, že si pro všechny tyto příležitosti vystačíte s jedním jediným svetrem. To by byl velký omyl. Všechny svetry nejsou stejné, liší se především vzhledem a materiálem. Rozhodně není dobré přijít do práce v nejnovějším lyžařském svetru, stejně jako vám elegantní kus s výstřihem do V moc neposlouží na sjezdovce.

Svetry na hory

Začněme tam, kde mají svetry historicky nejstarší využití. Na horách. Vaším cílem při nákupu svetru na hory je především to, aby vás zahřál. Při večerním posezení na chatě nebo na procházky v mírném tempu si vystačíte s teplým pleteným svetrem. Pro zimní sportovní aktivity, u nichž hrozí, že se i zapotíte, se hodí například svetry z merino vlny. Na delších horských túrách či při celodenním lyžování udrží vaše tělo v teple, zároveň je však prodyšný, a tak odvádí přebytečnou vlhkost pryč. Takové svetry fungují jako druhá vrstva při vrstvení funkčního oblečení. Co se vzhledu týká, řiďte se v tomto případě především tím, co se vám líbí. K horskému prostředí se logicky hodí severské vzory, patřící k aktuálním trendům, které nabízí obchod Bolf.cz. U svetrů na hory je nejdůležitější pohodlí a zahřátí, dělání parády si můžete nechat na jindy.

Elegantní svetry

Nyní se přesuňme do společnosti, kde to, jakou barvu a střih má váš svetr, už hraje větší roli. Obecně platí, že čím formálnější příležitost vás čeká, tím méně extravagance si můžete dovolit. Nikdy se nespletete s jednoduchým jednobarevným svetrem bez vzorů. Více formální jsou tmavší barvy, jako černá, tmavě modrá, hnědá či vínová. Naopak šedé, béžové, hořčicové nebo světle modré svetry se více hodí pro volnočasové nošení. Pokud přeci jen toužíte po nějakých vzorech, schovejte si je pro neformální příležitosti. Střih svetru volte podle svých preferencí, vždy však platí, že by zpod něj nemělo vykukovat žádné tričko. Pokud vám je příjemnější pod svetr nějaké oblékat, dejte si pozor, aby pod ním bylo kompletně schované. V případě, že svetr natahujete přes košili, nikdy nezapínejte její poslední knoflík. Elegantní svetry se vyrábí z různých materiálů. Nikdy nic nezkazíte nákupem svetru z vlny, ať už ovčí, merino či jiného druhu. Svetry ze syntetických materiálů jsou v porovnání s vlněnými méně prodyšné, méně hřejivé, a především méně odolné. Rychleji se opotřebují, blednou a ztrácí svůj původní tvar. Navíc dnes už díky použití moderních technologií při výrobě neplatí, že by vlněné svetry tzv. kousaly. Naopak jsou velmi jemné a na omak příjemné. Pokud chcete zainvestovat do velmi luxusního materiálu, vyberte si kašmír. Svetr z něj vám vydrží několik dlouhých let.

Publikováno: 03. 02. 2021

Kategorie: Ohákni se

Autor: Denisa Štumplová