Chytrá investice do zlata znamená především nákup u solventního prodejce

Vysoká míra inflace doslova vybízí k tomu, abyste své naspořené peníze nenechali ležet ladem na bankovním účtu, v horším případě dokonce doma, protože tam rychle ztrácejí svoji hodnotu a reálnou kupní sílu. Chytře smýšlející lidé je raději výhodně investují. Vysoce ceněnou investiční komoditou je už tradičně zlato ve formě slitků. Při jeho nákupu dnes máte řadu možností, v tuzemsku funguje poměrně značné množství eshopů. Jak se ale v nabídce zorientovat, abyste zbytečně neprodělali?

Jak se určuje cena zlata pro české klienty?

Cena zlata je dána především kurzem na komoditní burze. Jenže to není vše. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna, ty je sem pouze dovážejí. Drtivá většina zlata, které je v našich končinách k dostání, tudíž pochází ze švýcarských, případně z německých rafinérií. A to samo o sobě cenu zlata pro české a slovenské zákazníky logicky zvyšuje.

Rozdíly v cenách zlata jsou v Česku poměrně velké

Je až překvapivé, jak se dá investiční zlato v našich končinách pořídit v různých cenách. Rozpětí může činit klidně až 10 %. Koupíte-li si pak zlato u drahého prodejce ve vyšším objemu, stojí vás to až desítky tisíc korun navíc oproti tomu, pokud byste zvolili jiný eshop. Proto je základním předpokladem k chytré investici důkladně porovnávat nabídky jednotlivých obchodníků. Dejte si čas a trochu námahy před tím, než se do nákupu pustíte. Během pár minut na internetu najdete různé obchodníky. Porovnáním cen si pak vyberete toho nejlevnějšího.

Dejte na zkušenosti ostatních

Cena zlata samozřejmě nemusí být jediným kritériem. Je rovněž důležité všímat si solventnosti prodejce. Kvalitní eshop má mít určitou historii, pomoci mohou také recenze a zkušenosti předchozích zákazníků. Nezapomeňte ani na detail, že byste ke zlatým slitkům měli dostat certifikát, který ověřuje jejich ryzost a původ. To může být důležité pro budoucí prodej a směnu na peníze.

Publikováno: 27. 11. 2021

Kategorie: Nech si poradit

Autor: Denisa Štumplová