Co byste měli vědět o ploché střeše, než si ji pořídíte?
Ačkoliv na ploché střechy mnozí lidé pohlíží skrz prsty, nabízí netušené výhody. V poslední dekádě se staví mnohem častěji než v minulých dekádách, protože jsou mnohem úspornější oproti střechám šikmým. Vytváří minimum neobytného prostoru, který je nutný vytápět, což má významný vliv na celkovou spotřebu energie. K dalším benefitům patří možnost zřízení terasy nebo populární „zelené střechy“ - její téměř nulový spád je pro realizaci tohoto zajímavého prvku ideální.
Špatnou pověst si šikmé střechy nesou z minulosti, kdy mnoho stavebníků nedokázalo efektivně vyřešit spád. Značný počet konstrukcí navíc chránila nekvalitní hydroizolace, na některých domech dokonce chyběla úplně. Slabým místem byly také světlíky a průniky.
S ohledem na výše uvedené problémy je při výběru staršího domu s plochou střechou důležitá ostražitost. Stavbu by měl zkontrolovat zkušený profesionál, který prověří spád konstrukce a stav hydroizolace. Detekce problémů je však možná především u střech, kde hydroizolační plášť tvoří finální vrstvu. Kromě vizuální prohlídky je vhodné provést kontrolu spojů jehlou, zátopové zkoušky a další metody.
Pokud se na stavbu domu s šikmou střechou teprve chystáte, předem si ujasněte, k jakému účelu ji budete využívat. Podle toho zvolte druh krytiny: pro stavbu terasy se obvykle používají mrazuvzdorné dlaždice, pro plochu bez dalšího využití asfaltové pásy. O něco složitější je stavba zelené ploché střechy – vždy závisí na požadavcích konkrétních druhů rostlin. Pro sukulenty se požívá jiná konstrukce než pro rostliny, jež se neobejdou bez pravidelné zálivky.
Jakékoliv další dotazy směřujte na odborníky z EKISYS – jindřichohradecké společnosti, pro kterou jsou realizace kompletního zastřešení, zateplování a izolace střech na denním pořádku.
Publikováno: 16. 03. 2020
Kategorie: Bydli