Dobývání severního pólu: Nejslavnější výpravy

0

Výpravy na jižní pól byly od dob svého počátku velmi unikátní. Jak proto, že se jednalo o mise velmi prestižní, tak pochopitelně i proto, že se jednalo o výpravy celkem nebezpečné. A jaké jsou hlavní slavné výpravy na jižní pól, které byste měli stoprocentně znát? Podívejte se.

Amundsenova expedice

Tato výprava na jižní pól je rozhodně tou nejznámější a nejzajímavější v historii. Je vcelku pochopitelné, z jakého důvodu. Pokud vás toto téma alespoň trochu zajímá, tak jistě víte, že právě tato expedice byla tou první, která jižního pólu oficiálně dosáhla. Když bychom se měli podívat na konkrétní datum, které se k této expedici váže, tak se jedná o den 14. prosince 1911. To Ronald Amundsen se svým týmem (skládal se výhradně z mužů, žádné ženy se expedice neúčastnily) dosáhl právě tohoto místa na naší zemi.

Expedice Terra Nova

I tato výprava je spojena s tím, že je celkem známá. Bohužel hned na úvod musíme říci, že v celkem negativním duchu. Probíhala v podobném termínu, jako ta, kterou vedl Amundsen. Zde byl vedoucí výpravy Robert Scott. Bohužel jeho výprava dorazila na jižní pól o měsíc později, což pro ni znamenalo první neúspěch. Ještě větší problémy se objevily na zpáteční cestě, což mělo za následek to, že všichni členové výpravy zahynuli. Šlo tedy o expedici celkem známou a slavnou, ale skončila opravdu velkým nezdarem.

Americké námořnictvo

I tato expedice rozhodně musí patřit mezi ty, které je možné označit za slavné. A to z toho důvodu, že se výrazně podepsala na tom, že jižní pól může být trvale obydlen a využíván hlavně vědeckou komunitou. Expedice amerického námořnictva proběhla v listopadu roku 1956 a byla spojena s tím, že právě na jižním pólu byla postavena polární stanice, která dostala název Amundsen-Scott. Tedy název, který byl zvolený právě na počest dvojici polárníků, kteří se pokoušeli o to, aby byli prvnímu, komu se podaří se na tento neznámý cíp světa dostat.

Článek jsme napsali ve spolupráci s magazínem o cestování Cestujeme.info.

Publikováno: 25. 01. 2023

Kategorie: Cestuj

Autor: Denisa Štumplová