Historie antikoncepce v kostce

Dnes je antikoncepce brána jako něco zcela samozřejmého a nezbytného, pokud je cílem zabránit početí. Ne vždy tomu tak bylo. Zajímá vás, jaká byla historie antikoncepce a s čím vším byla spojena? Podívejte se.

Kondom byl jako první

Co bylo první antikoncepční metodou, která se objevila? Nejednalo se o nic jiného, než dnes tolik známý kondom. Samozřejmě o materiálech, které jsou využívány teď, se lidem mohlo jenom zdát. V minulosti se používala hlavně rybí a zvířecí střeva. První kondomy pocházejí už z roku 1640. V té době ještě sice nedokázaly tolik chránit před početím, ale byly velmi dobrou ochranou před pohlavními nemocemi.

Antikoncepční pilulka je poměrně novým vynálezem

Podívejme se i na druhou samozřejmost dnešní doby, čímž není nic jiného, než antikoncepční pilulka. O ní musíme říci, že spadá mezi ty metody, které jsou poměrně mladé. To proto, že ta první byla registrována v roce 1960, a to ve Spojených státech amerických. Výrazně se na tom podepsala Margaret Sangerová, která během svého života porodila 11 dětí.

Jak to bylo s historií dalších antikoncepčních pomůcek?

Zde už není historie zase až tak výrazně zajímavá, protože se jedná o výrobky už spíše současné doby. Například v roce 1990 se objevila první nitroděložní hormonální tělíska. Zajímavý byl pro vývoj antikoncepce i rok 1992, jelikož to došlo k tomu, že byla registrována látka, která se injekcí vpravila do těla a nabídla ochranu před početím na dobu i několika měsíců. Jedinečným krokem byl zcela určitě rok 1998, kdy se objevila takzvaná „pilulka po“. Ta znamenala v antikoncepci velký průlom, jelikož díky této tabletce se mohlo zabránit početí i 72 hodin po styku. Výše zmíněné možnosti byly doplněny na přelomu roku 200 o moderní antikoncepční náplasti uvolňující speciální látky, nebo vaginální kroužky. Obojí je určeno výhradně ženám.

Publikováno: 04. 04. 2018

Kategorie: Rozšiř si obzory

Autor: Denisa Štumplová