I psí granule mají své tajné receptury

Hlídač, společník nebo parťák na výlety. Každý, kdo má psa, má život o něco bohatší a samozřejmě má i víc starostí s péčí o něj. A to se týká i toho, čím ho krmíme.

Správný výběr

Výrobců granulí je dnes mnoho a zorientovat se ve všech nabízených značkách může být velkým oříškem. Pro své domácí mazlíčky však chceme to nejlepší, proto většina majitelů psů vybírá granule z kategorie prémiové či superprémiové. Jejich receptury si výrobci hlídají a inovují, aby mohli stále nabízet to nejlepší, a než se granule dostanou do psí misky, urazí dlouhou cestu. Hlídají se vstupní suroviny, jejich výběr a příprava, výroba, přeprava v nerez potrubí k balení a následná expedice. Většina majitel dnes sleduje složení granulí, které dávají svým psům, a zajímá se o jejich zpracování. V současné době patří mezi nejpoužívanější technologické procesy při zpracování granulí extrudování, pečení a peletování - lisování za studena. Každý z těchto postupů má své výhody i nevýhody, proto je nabídka granulí tak široká. Máme možnost zvolit přesně to krmení, které vyhovuje našemu psovi po všech stránkách.

Stroje pomáhají při výrobě

Granule pro psy, ale třeba i pro kočky, se neskládají jen z masa, jak by se mohlo na první pohled zdát. Obsahují také obiloviny, zeleninu, brambory, kukuřici, různé druhy ovoce, květiny či bylinky. Každá složka granulí má svůj účel, zlepšení trávení, kvalitnější vstřebávání, zdravější zuby, lesklejší srst nebo více energie. Vyrábí se i speciální receptury pro psy s nadváhou či specifickými zdravotními problémy. Každá jednotlivá surovina je zastoupena v přesném poměru, který stanoví receptura. Míchat a odvažovat je ručně samozřejmě není reálné, ve výrobě granulí tak mnoho práce zastanou stroje a potrubní systémy na míru, které se starají o přepravu surovin. Právě stavebnicové potrubí umožňuje výrazně rychleji a efektivněji přepravovat jednotlivé suroviny i ve velkých objemech po výrobní hale, včetně přepravy k mixovacím zařízením pro míchání výsledné směsi. Lidská práce by trvala mnohonásobně déle, moderní technologie vše urychlují.

Své receptury výrobci jen tak nesdělují, každý si své tajemství střeží před konkurencí. Zároveň však také vyvíjí a inovují, aby pro naše psy mohli nabídnout jen to nejlepší krmení.

Publikováno: 19. 02. 2021

Kategorie: Rozšiř si obzory

Autor: Denisa Štumplová