Příznaky rakoviny prostaty a její léčba

U mužů patří rakovina prostaty k nejčastějším nádorovým onemocněním: ročně je diagnostikována asi 7 000 českých mužů. Na rozdíl od rakoviny prsu u žen nevykazuje karcinom prostaty ve svých počátečních stádiích žádné zjevné příznaky. Ty se totiž projevují až v pokročilém stádiu nemoci, kdy nádor prorůstá již celou prostatou. Tehdy se může projevovat bolestí nebo problémy při močení, bolestivou ejakulací a případně i krví v moči či spermatu. O to důležitější je zde chovat se zodpovědně ke svému zdraví a po padesátce pravidelně absolvovat preventivní prohlídku u urologa. V případě, že máte v rodinné anamnéze zjištěnou rakovinu prostaty, není od věci začít s kontrolami již po čtyřicítce. Prostatu si bohužel v rámci prevence rakoviny nelze kontrolovat samovyšetřením — návštěva lékaře je nezbytná.

Jak probíhá vyšetření prostaty

Preventivní prohlídka je jednoduchá, neinvazivní, ale zato poměrně přesně dokáže odhalit případné nesrovnalosti. Spočívá ve vyšetření prostaty pohmatem přes konečník a odebrání vzorku krve ke zjištění koncentrace PSA. Hladina PSA, neboli prostatického specifického antigenu v krvi je v případě existence nádoru vyšší než u zdravých pacientů. Na druhou stranu ale vyšší hodnoty PSA neznamenají automaticky rakovinu. Tu může následně potvrdit nebo vyvrátit biopsie, což je odběr malého vzorku tkáně a jeho následný laboratorní rozbor.

Léčba rakoviny prostaty a její dopad

Pokud biopsie potvrdí přítomnost nádoru, je pro další léčbu nejprve nutné stanovit přesné stádium nemoci. Důležité je především to, zda je karcinom lokalizovaný pouze v prostatě, anebo se již rozrostl i do dalších orgánů. Karcinom prostaty se může léčit operativně, hormonálně nebo ozařováním (radiací). Radioterapie může být fotonová anebo protonová. Zatímco při ozařování fotony jsou záření vystaveny i zdravé tkáně, protonová léčba nabízí mnohem přesnější, a tím i bezpečnější léčbu.

Protonová léčba pomůže v 99 % případů

Moderní protonová léčba karcinomu prostaty se vyznačuje jak šetrností, tak i skvělou úspěšností. Nadto, ve srovnání s ostatními typy léčby, při ní hrozí naprosté minimum nežádoucích účinků. Mezi ty patří například inkontinence nebo poruchy erekce. Zatímco po operaci trpí erektilní dysfunkcí až 75 % pacientů, po protonové terapii je to pouhé 1 %. Nezapomínejte, že máte právo se rozhodnout: zeptejte se proto svého lékaře na možnost léčby protonovou radioterapií, kterou vám plně hradí zdravotní pojišťovna.

Co můžete udělat v rámci prevence

V první řadě nezanedbávejte preventivní prohlídky na urologii. Pokud se budete vyváženě stravovat a zdravě hýbat, určitě tím nikomu neublížíte. A důležitý je i pravidelný sex, respektive pravidelná ejakulace, a to alespoň 3× týdně.

Publikováno: 25. 05. 2021

Kategorie: Buď fit

Autor: Denisa Štumplová