Kořeny mohou vaši odpadní vodu vyčistit obdobně jako chemické látky

Pokud jste se ještě s pojmem kořenová čistírna odpadních vod nesetkali, pak jste na správné adrese. V následujících řádcích si vysvětlíme, o co vlastně jde a jaké jsou její výhody. Pro většinu lidí je to zcela nový termín, který nikdy neslyšeli, a proto jsme si pro vás připravili článek, ze kterého se můžete dozvědět vše potřebné. Jak je patrné z názvu, kořenová čistička je systém pro čištění odpadní vody. Ovšem jedná se o ekologickou alternativu klasických čističek, které používají k čištění odpadních vod chemii. Kořenová čistička funguje obdobně jako mokřady. Proč se vlastně kořenové čistírny využívají? Protože nepotřebují ke své funkci chemické látky či elektřinu – vystačí si samy. Daný typ čističky funguje na principu průtoku již vyčištěné vody, která poté vteče do kořenového filtru, ale musí být zbavena veškerých mechanických nečistot, a proto je zapotřebí použít třeba vícekomorový septik. Kořenové čistírny využívají některé obce. Nedílnou součástí systémů jsou sedimentační nádrže. Využití však nachází také v domácnostech - především v těch ekologicky laděných.

Funkce kořenové čističky

Kořenová čistírna funguje na podobném principu jako obyčejné mokřady. Předčištěná voda se vlévá do filtru, ten obsahuje malé kamínky, na jejichž povrchu sídlí bakterie, které obstarávají čistící proces. Na kořenovém filtru nalezneme také rostliny, ty mají funkci dodavatele kyslíku a zároveň musí odsávat živiny. V zimě navíc působí jako tepelná izolace.

Jak probíhá čištění vody?

Jakmile se předčištěná voda nahromadí v pulzní šachtě, tak je vypuštěna na kořenový filtr. Nutno podotknout, že filtr disponuje několika otvory, které rovnoměrně rozdělí vodu po povrchu filtru. Poté voda protéká mezi tenkou vrstvou štěrku a písku a probíhá čištění.

V čem je háček?

Kořenová čistírna je velmi užitečná pro životní prostředí, protože se obejde bez přidané chemie, ovšem má i své nedostatky. Pořizovací cena za tuto ekologickou záležitost se pohybuje kolem 100 až 150 tisíc korun –  tedy pro rodinný dům. Pokud vám stojí za to, obraťte se na specialisty z firmy Grania a konzultujte s nimi vaše možnosti.

Publikováno: 17. 12. 2021

Kategorie: Bydli

Autor: Denisa Štumplová