Kvalitní matrace je cestou k zdravému spánku

Člověk stráví spánkem až čtvrtinu svého života. I když je to v poměru k ostatním aktivitám výrazný ukazatel, nevěnujeme jeho kvalitě tolik pozornosti, kolik by zasluhoval. Je přitom základním stavebním kamenem pro naše psychické i fyzické zdraví. Spánková deprivace je spouštěčem mnoha chorob a nepříjemných stavů. Pokud také berete spánek jako samozřejmost, zkuste se alespoň zamyslet, jestli máte dostatečně kvalitní matraci. Pokud ne, napravte to. Tělo se vám odmění.

Matrace 140 x 200 komfortní spánek pro samotáře

Výběr správné matrace má podléhat především vašim zdravotním a fyzickým dispozicím. Nicméně často hraje roli i prostor. Pokud vám to vaše ložnice dovolí, zvolte pohodlnou postel v komfortním rozměru. Pro jednolůžko bude ideální postel a matrace 140 x 200. Vybírejte ovšem takovou, aby byla dostatečně pevná pro vaše záda. Výplň volte s ohledem na to, jakou měkkost či tvrdost preferujete.

Matrace 160 x 200 pro jednoho i pro dva

Kdysi tento rozměr představoval nedostatkové zboží, nebo podléhal výrobě na míru. Dnes již patří k běžně dostupným se širokou škálou provedení. Podobně je to i s matracemi. Matrace 160 x 200 jsou k dostání u všech specializovaných prodejců a stejně jako jiné rozměry, nabízejí velké spektrum možností. Při výběru se zaměřte zejména na nosnost a také výplň, která by měla být prodyšná a zároveň dostatečně odolná.

Matrace 180 x 200, jasný favorit dvojic

Standardní manželské lůžko se neobejde bez matrace 180 x 200. Ovšem pozor. Tato volba není vhodná vždy a pro každého. Pokud vaše polovička disponuje výrazně jinými tělesnými proporcemi než vy, měli byste si pořídit radši dvě matrace poloviční šířky. Na společné by totiž kvalitu vašeho spánku mohly výrazně ovlivnit negativní jevy spojené s disproporcí, jako je třeba časté převalování, nestabilní opora zad, či časté buzení. Pokud trpíte alergiemi, mějte v hledáčku také materiál, z kterého je matrace vyrobena.

Publikováno: 20. 04. 2020

Kategorie: Bydli

Autor: Denisa Štumplová