Naučte se šetřit: 5 způsobů, jak méně utrácet

Dopřávat si, to ano, ale zároveň neutrácet za zbytečnosti. Pokud máte hlouběji do kapsy nebo jen nechcete vyhazovat těžce vydělané peníze oknem, začněte se řídit následujícími tipy. Přečtěte si, jak snadno můžete ušetřit i vy.

1. Udělejte si přehledný rozpočet

Nemáte-li přehled nad tokem svých financí, jen těžko se vám podaří ušetřit. Sestavte si přehlednou tabulku, do které budete psát veškeré příjmy a výdaje. Okamžitě získáte přehled nad tím, kam se vaše peníze rozkutálely.

2. Nakupujte podle seznamu

Přestaňte chodit do supermarketu jako lovec, který ukořistí vše, co mu přijde pod ruku. Naopak si vždy sepište seznam položek na základě jídelníčku. Měsíčně díky tomu ušetříte až několik tisíc korun.

3. Začněte levně tisknout

Některé výdajové položky jsou poměrně nenápadné, ale přesto se vyplatí je zredukovat. Například si můžete pořídit levné tonery a tisknout díky nim mnohem levněji. Neoriginální či alternativní tonery pro tiskárny Epson a zařízení dalších značek stojí mnohem méně než originální náplně, z hlediska kvality tisku jsou však srovnatelné. Bohatou nabídku najdete například u specializovaného prodejce tonerdepot.cz.

4. Nepřetápějte a šetřete s elektřinou

Významnou výdajovou složkou každé domácnosti jsou energie. Především teplo, které nás ročně stojí desítky tisíc korun. Není-li ve vyšich možnostech výměna tepelného zdroje za efektivnější, naučte se alespoň topit na nižší teplotu. Jednak ušetříte, za druhé je to zdravější než pobyt v přetopeném interiéru. A co se týče elektrické energie – úspora začíná již při výběru spotřebičů (preferuje co nejnižší energetickou třídu) a pokračuje výměnou klasických zdrojů světla za úsporné.

5. Naučte se hospodařit s vodou

Nehledě na fakt, že je jí málo a měli bychom si jí vážit, není plýtvání vody ekonomické. Jak ale snížit její spotřebu? Omezte koupání (raději se sprchujte), nenechávejte zbytečně otevřené kohoutky, opravte konečně protékající WC...

Publikováno: 25. 02. 2020

Kategorie: Nech si poradit

Autor: Denisa Štumplová