Potřebujete tažné zařízení? Seznamte se základními typy

Jaké zvolit tažné zařízení? Pokud si nevíte rady s výběrem konkrétního produktu, obraťte se odborníky z firmy Autoservis & Pneuservis – AUTOKLUBY.CZ s.r.o. a nechte si namontovat tažně zařízení Děčín. Ještě před tím si rozšiřte obzory o základním rozdělení,

PEVNÉ - (neodnímatelné nebo tzv.skrutkové)

Kulový čep nelze demontovat, je s nosnou částí buď svařený nebo připevněn pomocí šroubů (dotahované předepsaným momentem). Tento typ tažného zařízení je samozřejmě stále viditelný a většinou se vyžaduje zhotovení výřezu do zadního nárazníku. V případě vybavení vozidla parkovacími senzory tento typ nedoporučujeme, protože neodnímatelné TZ může tento parkovací systém vyřadit (třeba podívat odnímatelné systémy). Tyto typy tažných zařízení se z vozidla dle platné legislativy v České republice a ani v celé EU z vozidla nemusí demontovat! Nesmí však po instalaci na vozidlo stínit ve výhledu na evidenční číslo (SPZ), popřípadě zadní mlhové světlo. V tomto případě je nutné zaměřit pozornost opět na odnímatelné typy. Tažné zařízení s pevným kulovým čepem je dobrou volbou pro motoristy, kteří:
  • upřednostňují nejnižší cenu
  • požadují bezúdržbový výrobek s dlouhou životností
  • tažné zařízení používají často
  • pravidelně tahají přívěsy o vyšších hmotnostech (např. automobily, stroje, lodě, stavební materiál)
  • pořizují tažné zařízení pro užitkové vozidlo

Odnímatelné (tzv.bajonetové nebo vertikální)

Demontáž kulového čepu (lidově tažné koule) bez použití nářadí pomocí manuálního nebo automatického systému. Existuje několik druhů a systémů. Od viditelných částí i po demontáži tažného čepu až po zcela neviditelné, často i s vyklápěcí elektrickou zásuvkou. Tažné zařízení s odnímatelným kulovým čepem doporučujeme motoristům, kteří:
  • nechtějí, aby kulový čep během nepoužívání tažného zařízení zůstával na vozidle
  • mají ve výbavě vozidla zadní parkovací senzory
  • tažné zařízení používají sporadicky
  • mají vysoké nároky na estetiku a vzhled vozu
V případě automatických systémů jsou to např. horizontální a vertikální provedení od renomovaného německého výrobce Westfalia - největšího výrobce tažných zařízení v Evropě, který je zároveň OEM dodavatelem pro Volkswagen Group nebo systémy Brinkmatic od holandského výrobce Thule-Brink. Tyto systémy nabízejí snadnou obsluhu, vysokou kvalitu spoje, spolehlivost a samozřejmě i estetiku. Poloautomatické bajonetové systémy reprezentuje slovenský výrobce Galia, který vyvinul spolehlivý odnímatelný systém s kvalitní povrchovou úpravou, díky které poskytuje 5letou záruku proti korozi. V případě, že se bajonetové tažné zařízení nepoužívá, musí se kulový čep z vozidla demontovat!

SKLÁPĚCÍ

Novinka, většinou výsada nových, dražších a luxusních modelů aut. Řadí se k nejmodernějším typem, ale samozřejmě i nejdražším. Kulový čep se jednoduše sklápí pod zadní nárazník buď plně automaticky pomocí servomotorů nebo poloautomaticky, kdy je nutné manuálně kulový čep dotlačit do parkovací polohy. I v tomto případě platí, že pokud se tažné zařízení nepoužívá je nutné kulový čep zasunout pod nárazník vozidla! Montáž sklápěcích tažných zařízení provádějí jen originál servisy daných značek automobilů!

SPECIÁLNÍ - přírubové

Určeno pro terénní, off-road a dodávkové vozy. Kulový čep je k nosné části připevněn pomocí 2 až 4 pevnostních šroubů. Tyto systémy jsou robustní a jsou určeny k připojování těžkých přívěsů a nástaveb užitkových automobilů, většinou s možností výškového nastavení montáže.

Publikováno: 09. 09. 2020

Kategorie: Nech si poradit

Autor: Denisa Štumplová