A zase nestartuje – jak jste na tom s baterkou?

Nic nezklame tolik jako auto, které nenastartuje. Zanevřít na něj, či na danou značku automobilu, hned nemusíte. Třeba jenom dosluhuje vaše autobaterie, nebo jste se o ni zas tak moc nestarali. Zejména v zimě dostává autobaterie zabrat. Mírná zima jí nevadí, ale při tuhých mrazech zapomeňte na to, že ji v kondici udržíte zcela bez péče. Díky zanedbané autobaterii se stává váš vůz nespolehlivým – a to jen a jen kvůli vám. Jak tedy o autobaterii v zimě správně pečovat?

V mrazu ztrácí autobaterie svoji kapacitu

Už před zimou je vhodné zkontrolovat napětí v baterii a součástky kolem baterie. Dnešní baterie jsou sice bezúdržbové, do baterie už nic nedoléváte tak, jak tomu bylo u těch starších, ale přesto. Napětí u autobaterie si sice máte možnost nechat zkontrolovat v servisu, ale použít voltmetr byste měli zvládnout i svépomoci. Napětí měřte ve chvíli, kdy je auto několik hodin odstavené a autobaterie není čerstvě po nabíjení. Pokud vám voltmetr ukáže napětí nižší než 12,4 V, baterii dobijte autonabíječkou. Pozor na úplné vybití baterie. U olovnatých akumulátorů totiž ve vybitém stavu dochází na elektrodách k usazování krystalů síranu olovnatého. Tím se baterie znehodnocuje. Baterii nabíjejte pouze originálními autonabíječkami s ochranou proti přebití. To totiž autobaterii rovněž znehodnocuje. Před zimou dopřejte péči rovněž elektrickým kontaktům a ošetřete je speciálním přípravkem. Svorky očistěte od případné rzi a vyčistěte rovněž místo uložení autobaterie. Jestliže zejména v zimě při teplotách pod -20 °C jezdíte pouze kratší trasy, kontrolujte napětí v baterii pravidelně a vždy ji při poklesu napětí dobijte. Na krátkých vzdálenostech se totiž baterie nestíhá za pomoci alternátoru sama dobít a postupně se vybije. TIP: Pokud ta vaše již dosloužila, kvalitní autobaterie podle typu auta koupíte v e-shopu Nekvinda-obchod.cz.

Nekvinda – autobaterie i potřeby nejen pro zemědělce a automobilisty, ale i pro kutily

Pro ty z vás, kteří se v technice rádi hrabou, sem tam potřebují inovovat svůj park zahradní techniky, nebo něco svařit, je Nekvinda-obchod.cz skvělým partnerem i pro nákup dalších věcí. Potřebujete levně koupit svařovací drát? E-shop Nekvinda nabízí svařovací dráty v cívkách po 5, 15 i 18 kg.

Publikováno: 26. 01. 2019

Kategorie: Nech si poradit

Autor: Denisa Štumplová