Jedna závislost? Ne, vždycky více

Závislost na alkoholu, závislost na lécích, závislost na drogách - problémy, které v naší společnosti nejsou ničím neznámým. Lékaři i odborníci se bohužel poslední měsíce přiklání k názoru, že pokud je člověk závislým, většinou na více věcí najednou. Jedna závislost je podle nich opravdu velkou vzácností. Když už člověka uspokojuje alkohol, většinou ho uspokojuje ještě něco dalšího. Nějaké „potěšení”, které je zbavuje neutuchající bolesti.

Jedna hlavní závislost, druhá přidružená

Závislostí je však vícero. Ke zmíněným lze přidat také závislost na pornografii nebo workoholismus. Jejich kombinování je různorodé. Podle odborníků však zcela obvyklé. Jak už bylo zmíněno, pacient s pouze jednou závislostí je vzácností, ne-li až raritou.

Podle odborníků jsou nejčastějším spojením závislosti na alkoholu a nikotinu (čili kouření), dále také spojení alkoholu a léků či spojení alkoholu a nelegálních drog. Tyto kombinace byly dříve zcela unikátní, dnes se však karty obrátily a za vzácnosti je už považovat nelze.

Co bejvávalo už není

Jak už bylo zmíněno, dříve byla situace trochu jiná. Vzácností byly právě kombinace závislostí, které jsou dnes na denním pořádku. Zatímco někdo preferoval alkohol, jiný pak nelegální drogy. Mezi alkoholiky se řadily především jedinci starší generace, nelegální látky lákaly hlavně mladší.

Jelikož bylo závislostí méně, bylo také logicky méně rizik. Dnes je závislostí vícero, což znamená i vícero rizik. A to především těch zdravotních. Vícero látek zkombinovaných mohou mít obrovský a negativní vliv na zdravotní stránku člověka. Mohou dopomáhat ke vzniku nejrůznějších onemocnění, a to i těch onkologických, které jsou strašákem ve skříni nejednoho člověka.

K rizikovým substancím klesají především ti, kteří se nebojí kombinovat tvrdé drogy (například kokain) a dražší alkohol. Méně movitá populace své zdraví může ohrozit stejně tak, a to především pokud spojí metamfetamin a samotný tabák.

Publikováno: 31. 12. 2021

Kategorie: Buď fit

Autor: Denisa Štumplová