Andropauza: I muži mohou být na přechodu

Mužský přechod je označován jako andropauza. Zatímco ženské klimakterium je velmi dobře prozkoumáno a víme o něm mnoho informací, o tom mužském se tolik otevřeně nehovoří. Termín "andropauza" se používá teprve od počátku 90. let 20. století. Je odvozen z řeckých slov "andr-", což znamená muž, a "-pausis", což znamená skončit nebo přestat. Odborníci se domnívají, že andropauza je přirozený biologický proces, kterým s přibývajícím věkem procházejí všichni muži.

Jak se projevuje andropauza?

Na rozdíl od žen, u nichž v menopauze dochází k náhlému poklesu hladiny estrogenu, je pokles hladiny testosteronu u mužů obvykle postupný. Ve skutečnosti většina mužů žádné změny nezaznamená, dokud nedosáhnou padesátky nebo šedesátky. Účinky andropauzy však mohou být stejně rušivé jako menopauza. Andropauza je spojena s řadou fyziologických změn, včetně psychických a sexuálních obtíží.

Kdy andropauzu očekávat?

Její první projevy nastupují okolo 50. až 55. roku věku. Jsou spojeny nejen s poklesem hladiny hormonu testosteronu, ale také s nárůstem množství tělesného tuku především v oblasti břicha, s řídnutím vlasů a pomalejším růstem dalšího tělesného ochlupení. V horší kondici je i kůže, objevují se vrásky. Jasným příznakem jsou pak i obtíže v oblasti sexuální výkonnosti a potíže s erekcí. V psychické rovině se andropauza projevuje vyšší dráždivostí, nervozitou, náladovostí, ale i potížemi se spánkem.

Potlačení negativních příznaků andropauzy

Podobně jako u žen je na místě při pozorování příznaků andropauzy návštěva lékaře. Lékař vám provede krevní test, aby změřil hladinu testosteronu. Pokud jsou skutečně nízké, může předepsat substituční léčbu testosteronem (TRT). Ta však není bez rizika a vedlejších účinků. Proto je lepší se nejprve zaměřit na změnu životního stylu v podobě omezení kouření a konzumace alkoholu, pravidelného sportování, udržování optimální tělesné hmotnosti a konzumace pestré stravy obsahující co nejvíce vitamínů a minerálů. V tomto ohledu je důležitá konzumace vitamínu D, který má vliv na správný metabolismus vápníku a pomáhá tak předcházet osteoporóze. K posílení mužské síly mohou přispět i některé bylinky. Mezi jinými například kotvičník, který má pozitivní vliv na hladinu testosteronu, s jehož úbytkem se andropauza spojuje. S kotvičníkem bude vaše tělo lépe fungovat a budete mít také větší chuť na erotické hrátky, což ocení nejen vaše partnerka.

Publikováno: 01. 07. 2022

Kategorie: Rozšiř si obzory

Autor: Denisa Štumplová