Dejte šanci přírodním léčivům: S čím vám pomohou orsej a kopr?

Lékárny nabízí velké množství účinných léků, které řeší různé zdravotní problémy, respektive jejich následky. Léčiva ovšem mívají svá úskalí; zatěžují játra a trávicí systém a také mohou způsobovat nepříjemné vedlejší účinky. Proto se stále více lidí vrací ke starším metodám a zkouší léčbu podpořit bylinkami. Sázíte na ně i vy, nebo jim naopak nevěříte a preferujete chemii? Přečtěte si, jaké přínosy pro tělo mají orsej - jarní a kopr vonný.

Orsej jarní: jedovatá, nebo léčivá rostlina?

Orsej jarní je trvalá bylina z čeledi pryskyřníkovitých. Vyznačuje se osmi žlutými okvětními lístky a hlízovitými kořeny. Je možné, že máte orsej zafixovaný jako jedovatou rostlinu. Proč je tedy uváděn mezi léčivkami? Částečně máte pravdu. Syrový orsej je skutečně jedovatý. Před dozráním a po uvaření či dušení je ovšem velmi léčivý. O vlastnostech této rostliny věděli už ve starověku a hojně ji využívali při léčbě i v rámci prevence. Jaké problémy umí orsej vyřešit? Účinně působí proti hemeroidům, kurdějím a onemocnění sliznice. Řeší také onemocnění trávicí soustavy, jako třeba zácpy nebo úplavici. Recept je jednoduchý: Stačí povařit cca 250 g listů v půl litru vody.

Kopr vonný není jen bylinka do omáčky

Když se řekne kopr - vonný, pravděpodobně si okamžitě vybavíte chutnou a voňavou koprovou omáčku. Kopr je ovšem víc než jen surovinou do kuchyně. V minulosti měl především úlohu ochránce před čarodějnictvím a už staří Řekové a Římané poznali jeho léčivé účinky. K čemu je kopr vonný dobrý? Díky vysokému obsahu vitaminu C podporuje kopr imunitu. Dále obsahuje vitamin A, železo a mangan. Podporuje trávení a léčí různá onemocnění trávicí soustavy. Snižuje bolesti při revmatu a artritidě, zlepšuje průběh menstruace. Uklidňuje a zkvalitňuje spánek. Ze semene kopru se vyrábí zdravý olej. Chcete se o kopru, orseji nebo dalších bylinkách dozvědět více? Přečtěte si podrobnější informace na farmazdravi.cz.

Publikováno: 02. 11. 2019

Kategorie: Buď fit

Autor: Denisa Štumplová