Disponujete velkou zahradu? Co takhle z ní udělat opravdový multifunkční prostor?

Kde stojí, že zahrada má sloužit pouze k pěstování stromů, rostli, keřů, ovoce a zeleniny? Spolu s jezírky a potůčky do moderních zahrad patří také zahradní domky, houpačky, koupací sudy a dětská pískoviště. Jedině na takové zahradě to bude pořádně žít. Nejenom v létě! Okrasná zahrada je bezesporu krásná. Péče o ni ale vyžaduje čas. A notnou dávku pracovitosti a trpělivosti. Rostliny, aby se jim dařilo, musí být opečovávány, okopávány, zastřihávány a hnojeny. Každá přitom vyžaduje jiné podmínky. Jedna půdu kyselou, druhá zásaditou. A těch hnojiv. V podstatě co rostlinka, to jiné hnojivo, jak se nás alespoň snaží přesvědčit provozovatelé hobby center. Okrasná i užitková zahrada, to je zkrátka především dřina. Co když majitel ale na zahradě nechce dřít, nýbrž primárně odpočívat? V tom případě by se k ní od začátku měl postavit trošku jinak.

Chcete na své zahradě odpočívat?

Do odpočinkové zahrady patří houpací sítě a zahradní domky. Ne ty sloužící k uskladnění zahradního nábytku, ale takové, které vám poslouží jako zašívárna. Místo zahradní sekačky si do takového domečku dáte pohodlné lůžko, nebo alespoň sedací pytle. A zašijete se tam, kdy uznáte za vhodné.

Zahradní houpačky a pískoviště

Máte v rodině malé děti? V tom případě by na vaší zahradě neměly chybět zahradní houpačky a dětská pískoviště, na nichž se pořádně vyřádí. Víte, co se říká? Že, kdo si hraje, nezlobí. A na děti to platí dvojnásob. Hitem současné doby jsou tzv. workout hřiště, na nichž si i zacvičí. A vy se k nim budete moci připojit.

Vířivka? Kdepak, koupací sud!

Máte rádi teplé koupele pod širým nebem? V tom případě zaměřte svou pozornost na koupací sudy. V nich se do teplé vody ponoříte i v mrazu. Že nechcete zvyšovat svou energetickou spotřebu, která už tak je na hraně? Nebudete! Vodu vám ohřejí hliníková kamínka na dřevo, která jsou součástí sudu. Jak vidíte, způsobů, jak ze své zahrady udělat multifunkční prostor, je celá řada!

Publikováno: 28. 11. 2022

Kategorie: Bydli

Autor: Denisa Štumplová