Doporučené výbavy pro různé typy vodáckých výletů

Každý vodácký výlet je jedinečným dobrodružstvím, jehož úspěch závisí na správné přípravě, zkušenostech a vybavení. Ať už se chystáte na klidné pádlování po jezeru, adrenalinovou jízdu divokými vodami, nebo objevování tajemství otevřeného moře, klíčem k nezapomenutelnému zážitku je pečlivý výběr výbavy. Připravte sebe i svou loď pro každou situaci tak, aby vaše plavba byla bezpečná, pohodlná a plná radostných okamžiků.

Pro pohodu na klidné vodě

I když plánujete tu sebe pohodovější plavbu po jezeře, nesmíte doma zapomenout záchranou výbavu. Nejdůležitější je kvalitní záchranná vesta, která vás dokáže udržet na hladině i při nečekaném pádu do vody. Doplňte ji o píšťalku pro signalizaci v případě nouze a vodotěsné pouzdro na mobilní telefon. Dále by vám ve výbavě neměla chybět dostatečná ochrana proti slunci. Sluneční brýle s UV filtrem, široký klobouk a opalovací krém s vysokým faktorem je základ. Pokud se zrovna nechystáte na okružní plavbu po jezeře, vybavte se i mapou vodního toku a kompasem pro orientaci. Můžete svou výbavu doplnit také o voděodolný GPS přijímač.

Pro rychlé toky:

Především na divoké řece, snad víc než kde jinde, myslete na své bezpečí. Řeky s prudkými proudy a ostrými kameny jsou nevyzpytatelné. Přilba ochrání hlavu při kolizích s překážkami, zatímco speciální záchranná vesta poskytuje ochranu i v peřejích. Tuto základní výbavu si můžete půjčit i v půjčovně lodí Otava. Neopren zajistí abyste nepodchladli ani ve studené vodě. Spolehlivě udržuje tělesné teplo, zatímco voděodolné boty zaručí stabilitu na kluzkých površích. Navíc před cestou na vodu dobře zkontrolujte svou výbavu - sadu první pomoci, nůž a voděodolnou baterku. To je základní vybavení pro nouzové situace.

Pro otevřené moře:

Na moři vám nesmí krom základního bezpečnostního vybavení chybět ani spolehlivá navigace. Pokročilý GPS systém a VHF radiostanice zajistí spolehlivou orientaci a komunikaci na otevřeném moři. Pro zajištění vašeho bezpečí v případě nouze by měla loď být vybavena záchranným raftem a signalizační pistolí se světlicemi. A jak se na takový výlet na moře obléct? Ideální je větru odolné a nepromokavé oblečení společně s termoizolačními vrstvami, které vás bude chránit proti nepřízni počasí.

Do své výbavy nezapomeňte přibalit dostatečnou zásobu vody a jídla aby vás na cestě nezaskočil hlad a dehydratace. Praktický multifunkční nůž se vám může také hodit. Ať už chcete sjíždět českou řeku a navštívíte půjčovnu lodí Otava, kde si loď půjčíte nebo plánujete velkou výpravu, správné vybavení dokáže zachránit každou situaci a zajistit vám bezpečné a nezapomenutelné dobrodružství. 

Publikováno: 06. 02. 2024

Kategorie: Cestuj

Autor: Tereza Hrubá