Nejpopulárnější alkohol v České republice v roce 2021

V současné době existuje nespočetné množství výrobců a značek alkoholu, přičemž některé jsou méně známé, jiné naopak více. Alkohol se rozděluje na několik kategorií - likéry, vodky, whiskey, koňaky, vína, šampaňské a podobně. V následujících řádcích vám představíme nejpopulárnější alkohol v České republice, který je rozdělený i podle kategorií.

Likéry

Původem je ze Slovenska, ovšem oblíbený je po celé Evropě. Tatratea vyrábí společnost Karloff v Kežmarku a používá recepturu z hor, která je založena na bázi bylinek a čaje. Tatratea se prodává v několika variantách, ovšem nejprodávanější je 52% Original. Výtečný je také francouzský ovocný likér Cointreau s hořkosladkou chutí. Vyznačuje se pomerančovou chutí a obsahuje 40 % alkoholu. Bylinný likér se specifickou kořeněnou chutí. Přesně tak by se dal nazvat německý Jägermeister vyráběný z 56 různých bylin, dřev, kořenů a kůr. Cítit můžete v tomto likéru skořici, šafrán i zázvor. Italský alkoholický nápoj Campari je zase charakteristický rubínovou barvou a má v sobě celkem 86 druhů bylin.

Giny

V Londýně vznikl gin Tanqueray, ale vyrábí se ve Skotsku. Poznáte ho podle jemné chuti a několika bylin, včetně jalovce, které se do alkoholického nápoje přidávají. Další populární gin je Hendrick’s Gin ze Skotska. Zapomenout nesmíme ani na jedinečný středomořský Gin Mare s ojedinělým chuťovým profilem. Gin Mare se přidává hlavně do koktejlů, výtečně chutná například v kombinaci s rajčatovým džusem. Limitovanou edicí je OMFG Gin Žufánek s jedním z nejkrásněji vonících květů, kterým je zimolez vonný.

Šampaňské a šumivá vína

Bublinky nejsou sice pro každého, ale někdo na ně nedá dopustit. Určitě znáte ikonické šampaňské Moët & Chandon s bohatou, přitom však lehkou chutí. Intenzivní květinovou vůní si vás podmaní Prosecco vhodné jako aperitiv.

Vodky

Co se týče vodek, jednoznačně vítězí Ruský standard typický neobyčejnou kvalitou. Následuje ho sedmkrát destilovaný a sedmkrát filtrovaný Goral Master. Další vodkou je Beluga Export Noble, která se vyrábí ze sladového destilátu, nikoliv běžně používaného obilného, a tím je výjimečná. Skupinu uzavírá vodka Crystal Head, která dokonce získala i ocenění Double Gold v San Franciscu na World Spirit Competition 2011.

Rumy

Prémiový rum vyrábějící se na filipínském ostrově Negros. Jedná se o rum Don Papa, který můžete znát i pod názvem Sugarlandia. Z velmi starých rumů se vyrábí Plantation XO a pomyslnou vlajkovou lodí mezi rumy je guatemalský Ron Zacapa.

Whiskey

Legendou mezi whiskey je jednoznačně Johnnie Walker Red Label s bohatou chutí a jemným kořeněným nádechem. Pokud byste chtěli ochutnat originální irskou whiskey, sáhněte po láhvi Tullamore D.E.W., která zraje v sudech po bourbonu. Skotská whiskey Glenfiddich je typická tím, že se všechny procesy výroby odehrávají na jednom místě, dokonce i ječmen obsažený v tomto alkoholu se částečně pěstuje na rodinné farmě.

Publikováno: 14. 06. 2021

Kategorie: Rozšiř si obzory

Autor: Denisa Štumplová