Ovčák - druhy a jejich specifika ve světě kynologie
Jmenuju se Karel, je mi 58 let a posledních třicet z nich trávím s ovčáky. Začínal jsem s německým ovčákem, pak jsem si pořídil borderu, pak druhou... a teď mám doma celou smečku různých plemen. Taky provozuju chovatelskou stanici a výcvikové centrum. Za ty roky jsem viděl stovky psů a tisíce majitelů. A tak jsem se rozhodl sepsat, jaký je můj pohled na různé druhy ovčáků - bez příkras a marketingových keců, které najdete v příručkách. Tohle jsou moje zkušenosti z terénu.
Němčáci a další evropská klasika
Němčák, tedy německý ovčák, je podle mě furt klasika. Univerzální pracant, co zvládne všechno - od hlídání ovcí přes policejní práci až po asistenci. ALE - a to je velký ALE - za poslední dekády s tímhle plemenem pěkně zamávalo přešlechtění. Pamatuju si, jak vypadali němčáci v 80. letech - to byly spolehlivé pracovní mašiny. Dneska vidím na výstavách psy s přešlechtěnými, zešikmenými hřbety, přecitlivělou povahou a kupou zdravotních problémů.
"Když kupujete němčáka, ptejte se na pracovní linie, ne na výstavní ocenění. Nechcete přece psa, co vypadá podle standardu, ale skolí ho první služba."
Pokud chcete skutečného pracovního němčáka, hledejte chovatele, co dělá služební výcvik a jehož psi skutečně pracují. Ať vám ukáže RTG výsledky kyčlí a loktů několika generací. A hlavně - ať vám ukáže psy při práci. Slušný němčák by měl být sebevědomý, odvážný, ale přitom ovladatelný. Žádné nerváky ani strašpytle!
Belgičáci? To je jiné kafe. Hlavně malinois (u nás "malinák"). Tyhle psy miluju, ale nejsou pro každého. Kamarád policista jim říká "kokain v psí podobě" a není daleko od pravdy. Malinák potřebuje pořádně makat, jinak vám zdemoluje byt a případně i psychiku. Když říkám makat, myslím tím víc než jen běhat na zahradě. Ten pes potřebuje mentální výzvy, potřebuje řešit problémy.
Měl jsem klienta s malinákem, který byl v pohodě jen když měl 3x denně trénink, 2x denně dlouhou procházku a ještě mu dávali hlavolamy. Jakmile měl dva dny volno, začal žrát nábytek. Doslova. Prokousával se skrz dřevěnou postel jako krtek. Takže pokud nemáte čas, zkušenosti a energii, raději si pořiďte něco klidnějšího.
Britští ovčáci - geniální workoholici
Border kolie. Ach jo, co říct o borderech? Jsou to podle mě nejchytřejší psi na světě. Pamatuju si všechny povely, rutiny a signály, dokážou se naučit desítky jmen předmětů a mají neuvěřitelnou pracovní etiku. ALE - opět velké ALE - bordery jsou závislé na práci. Jsou to psí workoholici.
Za svou kariéru jsem viděl víc problémových border kolií než jakéhokoliv jiného plemene. Ne proto, že by byly agresivní (to většinou nejsou), ale protože lidé si je pořizují, aniž by věděli, co kupují. Border kolie potřebuje práci. Denně. Jako heroinový závislák potřebuje svou dávku.
Border kolie v městském bytě bez dostatku práce je jako Ferrari zamčené v garážovém stání. Jen na rozdíl od auta si ten pes najde způsob, jak se "zabavit" - a to často způsobem, který se vám nebude líbit.
Vlastním teď sedm border kolií a všechny pracují s ovcemi, plus děláme spolu agility, nosework a další psí sporty. Pokud nemáte stádo ovcí nebo jiné smysluplné zaměstnání, vážně zvažte, jestli je border kolie pro vás. Ty historky o borderách, co pronásledují stíny, honí cyklisty a děti, nebo se točí dokolečka, dokud nezkolabují - to nejsou vtípky. To je realita u frustrovaných border kolií.
Velškorgi jsou naproti tomu podceňovaní. Jasně, vypadají roztomile s těma krátkýma nohama a králičíma ušima, ale původně to byli tvrdí pracovní psi. Dokážou pořádně zabrat, když je potřeba, a jsou mnohem houževnatější, než byste od takového prcka čekali. Nepoužívají sílu, používají chytrost a rychlost. Mám jednoho corgiho, co pracuje s ovcemi líp než lecjaká border. Jen mu musíte věřit, že to zvládne - a on to zvládne.
Velcí strážci z jihu - nenápadní hlídači
Pyrenejský horský pes - to je kapitola sama pro sebe. Nečekejte, že bude dělat psí triky nebo nosit klacky. Tihle psi byli vyšlechtěni, aby SAMOSTATNĚ chránili stáda ovcí před predátory. Klíčové slovo je "samostatně" - nepotřebují vaše příkazy, rozhodují se sami.
Soused má pyrenejce na své farmě s kozami. První dva měsíce si myslel, že má líného psa, který jen leží a nic nedělá. Pak jednou v noci přišla smečka toulavých psů. Ten "líný" pes se postavil mezi kozy a útočníky a bránil je tak urputně, že smečka raději utekla. Od té doby si na soused na pyrenejce nedovolí ani slovíčko kritiky.
Tihle psi nejsou pro lidi, kteří chtějí bezvýhradnou poslušnost. Pyrenejec udělá, co mu řeknete, pokud uzná, že to dává smysl. Pokud ne, prostě vás bude ignorovat. Ne ze zlé vůle - prostě si myslí, že ví lépe, co je potřeba udělat. A často má pravdu.
Východní obři - ne pro začátečníky
Kavkazský pastevecký pes. Bože, to je síla. První kavkazáky jsem viděl v 90. letech, když je k nám začali dovážet. Ta kombinace velikosti, síly a naprosté sebejistoty je ohromující. Tihle psi NEJSOU mazlíčci do bytu. Jsou to vážní pracovní psi, kteří potřebují zkušeného majitele.
Zažil jsem klienta, který si pořídil kavkazáka jako první psa, protože se mu líbilo, jak působí "mohutně a majestátně". Po roce mi volal, že mu pes začal vyhrožovat pokaždé, když se přiblížil k jeho misce nebo pelíšku. Nakonec musel psa darovat zkušenému chovateli, který ho dokázal zvládnout.
Pamatujte - kavkazák není cvičený, aby s vámi spolupracoval. Je cvičený, aby samostatně rozhodoval o tom, co je hrozba a jak ji řešit. Když se VY stanete tou hrozbou, máte problém.
Středoasijský pastevecký pes (alabai) je podobný případ. Ty historky o tom, jak tihle psi bojují s vlky, nejsou přehnané. Mají v sobě odvahu, která hraničí s šílenstvím - v tom dobrém slova smyslu, pokud jste pastevec, jehož živobytí závisí na ochraně stáda. V bytě 3+1 na sídlišti? Tam už je to horší příběh.
Karpatská plemena - naši domácí pracanti
Československý vlčák je zajímavý experiment. Polovina pes, polovina vlk, a 100% výzva pro majitele. Nesrovnatelně odolnější a vytrvalejší než běžní psi, ale také mnohem méně ochotný dělat věci jen proto, že to chcete vy. Měl jsem dva vlčáky a oba byli úžasní - ale jen proto, že jsem s nimi pracoval jako s partnery, ne jako s podřízenými.
Jak vždycky říkám zákazníkům, kteří je obdivují: "Vlčák není pes pro lidi, kteří chtějí poslušného mazlíčka. Je to pes pro lidi, kteří chtějí žít s inteligentním, nezávislým tvorem a jsou ochotni respektovat jeho divočejší stránku."
Slovenský čuvač a polský podhalanský ovčák jsou naproti tomu mírnější varianty "horských strážců". Jsou to samostatní psi, ale mnohem ochotnější spolupracovat s člověkem než třeba kavkazák. Cvičil jsem několik čuvačů a musím říct, že jsou to fantastičtí rodinní strážci - přirozeně ochranářští, ale ne přehnaně agresivní.
Co mi chybí, když vystudujete kynologii
Za ty roky jsem se naučil, že akademické znalosti o psech jsou fajn, ale skutečné pochopení přichází až s praxí. Kynologické knihy vám řeknou, že německý ovčák je inteligentní a učenlivý. Neřeknou vám, že konkrétní štěně z pracovní linie může být hyperaktivní torpédo, které rozvrátí vaši domácnost, pokud mu nedáte adekvátní výcvik a zaměstnání.
Učebnice vám řeknou, že border kolie jsou chytré a pracovité. Neřeknou vám, jak moc frustrující může být, když se ten génius začne nudit a vymyslí si vlastní zábavu - třeba začne systematicky rozmontovávat vaši pohovku nebo pronásledovat stíny po celém domě.
Taky vám nikdo neřekne, jak velký rozdíl může být mezi jednotlivými jedinci stejného plemene. Měl jsem malinák, co byly klidnější než lecjaký labrador, a znal jsem labradora, co byl hyperaktivnější než typický malinák. Genetika není všechno - záleží i na výchově, prostředí a individuálním charakteru.
Závěrem - jak vybrat správný typ ovčáka
Po třiceti letech s ovčáky mám pro potenciální majitele jednoduchý test. Ptám se jich:
1. Kolik času denně můžete věnovat aktivitám se psem? (A myslím tím aktivním aktivitám, ne ležení u televize)
2. Máte zkušenosti s výcvikem psů? Jak reagujete na frustraci?
3. Co od psa očekáváte - společníka, sportovce, hlídače, nebo kombinaci?
Pokud máte 30 minut denně, žádné zkušenosti a chcete především mazlíka, tak vám žádného ovčáka nedoporučím. Upřímně, vyberte si raději jiné plemeno. Ale pokud máte čas, energii, zkušenosti (nebo ochotu se učit) a hledáte parťáka do nepohody, ovčáci jsou nejlepší psi, jaké můžete mít.
Ovčák není jen pes. Je to závazek, životní styl a občas i zkouška nervů. Ale když to zvládnete, dá vám takovou oddanost a spolupráci, jakou u jiných psů nenajdete.
A na závěr ještě jedno varování - pozor na mýty. Dneska je hromada "odborníků", kteří vám budou tvrdit, že váš pes potřebuje být "alfa" a podobné nesmysly. Ovčáci nepotřebují dominantního vůdce. Potřebují parťáka, který je důsledný, spravedlivý a dá jim smysluplnou práci. Tohle můžu potvrdit z vlastní zkušenosti - a mých třicet pracujících ovčáků to dokazuje každý den.
Publikováno: 22. 04. 2025
Kategorie: Nech si poradit