Se závitovými kalibry se stanete profíky na kontrolu výrobků

V průmyslovém segmentu se používají různé nástroje, ovšem některé nejsou pro běžného smrtelníka až tak známé. Pokud se plánujete uchytit ve strojírenské oblasti, měli byste znát, jaký je rozdíl mezi kalibry a měřidly. Věděli jste například, že kalibry mají především kontrolní funkci, zatímco měřidla, jak už samotný název napovídá, slouží k měření? Kalibry by se daly charakterizovat jako porovnávací měřidla, která pomáhají kontrolovat vnější i vnitřní tvary obrobku. Pozor, kalibry neslouží k měření, ale jen k porovnávání, jestli rozměr obrobku odpovídá rozměrům z výkresu. Jedná se o rychlou a jednoduchou kontrolu, bez které by se žádná strojírenská firma rozhodně neobešla.

Jak kalibry vypadají?

U kalibru je důležité rozlišovat dobrou a zmetkovou stranu. Zmetková bývá zpravidla kratší, aby se daly strany snadno rozeznat. Pokud se zmetková strana nevejde do otvoru, je to dobře. Jestliže se naopak do otvoru obrobku vejde, potom je něco špatně a vyrobený produkt neodpovídá požadavkům. Současný trh je rozmanitý a existují různé kalibry. Vyrobit se dají dokonce kalibry na míru, jestliže máte specifické nároky na tento nástroj.

Jaké druhy kalibrů existují?

Setkáte se s mnoha kalibry, přičemž velice žádané jsou především takzvané závitové kalibry. Odhalí i miniaturní odchylky ve velikosti a profilu. Bez problémů odhalíte, jestli se tedy jedná o zmetek, nebo nikoliv. Vybrat si můžete, jestli potřebujete závitové kalibrační trny, nebo závitové kalibrační kroužky. Pro výrobu se používají speciální kalibrační oceli. Další variantou jsou válečkové kalibry, které nacházejí uplatnění při kontrole vnitřního průměru válcového otvoru. Válečkové kalibry bývají jednostranné i oboustranné. V druhém zmíněném případě má kalibr i zmetkovou stranu.

Publikováno: 24. 05. 2020

Kategorie: Nech si poradit

Autor: Denisa Štumplová