Výhodný výkup katalyzátorů do aut

Katalyzátory dnes v automobilech plní velmi významnou funkci a bez těchto součástek se při provozu motorového vozidla na benzín a naftu jednoduše neobejdete, respektive vám hrozí, že vůz neprojde technickou kontrolou. V čem tkví význam katalyzátoru a je možné jej někde pořídit za výhodných podmínek? Ti z vás, kteří naopak disponují katalyzátory, jež už nepoužívají a hodlají se jich zbavit, mohou využít nabídku na jejich výkup.

Funkce katalyzátoru

V první řadě je podstatné zmínit, co je katalyzátor. Mnozí řidiči asi tuší, že se jedná o zařízení, které přispívá ke snižování emisí. Obsahuje totiž speciální částice, které pomáhají zachycovat a rozkládat škodlivé látky, jež vznikají při spalování paliva v motorech. Pakliže v autě máte nainstalovaný kvalitní katalyzátor, z výfuku by měly unikat jen plyny méně škodlivé pro lidi a ovzduší.

Výkup

Ne vždy se podaří sehnat toto zařízení v autoservisech, pak je vhodné využít pro katalyzátor výkup. Specializovaná firma provádí výkup katalyzátorů třeba od majitelů již nefunkčních vozidel, v nichž jsou však tyto důležité díly stále provozuschopné. Poté je nabídne novým zájemcům, případně je rovnou instaluje do vozidel v rámci své činnosti.

Co ovlivní cenu při výkupu?

Máte-li doma filtrační jednotku a k ničemu vám není, jistě vás zajímá, jaký je za výkup katalyzátorů ceník, abyste zařízení mohli případně výhodně zpeněžit. Záleží samozřejmě na několika faktorech. Kromě jiného se posuzuje stav konkrétního dílu, účinnost filtrace a přítomnost drahých kovů, jež ji zajišťují, dále ještě stáří, ale také typ, respektive to, pro jaký model vozidel je daný katalyzátor vhodný. Některé druhy jsou totiž na trhu hodně žádané, tudíž za ně pak při výkupu můžete obdržet výrazně více peněz nežli za ostatní. Jako majitelé motorového vozidla na benzín a naftu se bez katalyzátoru raději vůbec nesnažte vyjíždět na silnice. Případná kontrola auta vás totiž může vyjít hodně draho. Přítomnost katalyzátorů je stále ostřeji sledována.

Publikováno: 15. 04. 2022

Kategorie: Nech si poradit

Autor: Denisa Štumplová