Vyzkoušené rady, jak nasazovat barevné kontaktní čočky

Barevné kontaktní čočky jsou módním doplňkem mnoha žen i mužů. Sahají po nich všichni ti, kteří chtějí změnit svůj pohled doslova a do písmene lusknutím prstů. Na trhu jsou nabízeny barevné kontaktní čočky nedioptrické i dioptrické, přičemž při nasazování s nimi většinou zápasí právě ti, kteří standardně žádné oční vady nemají a nepoužívají běžné kontaktní čočky. Pojďme se tedy podívat na to, jaké jsou zásady pro správné nasazování barevných čoček.

Hygiena je základ

Ať už používáte barevné kontaktní čočky nedioptrické či dioptrické, vždy platí, že před samotným nasazením čoček je třeba důkladně si umýt ruce a osušit je – zabráníte tak tomu, aby se do očí zanesly bakterie, které by mohly způsobit infekci.

Správný výběr

Kontaktní čočky barevné dioptrické musíte vybírat dle toho, kolik dioptrií pro které oko potřebujete – než je tedy budete nasazovat do očí, zkontrolujte, která čočka patří do kterého oka. Barevné kontaktní čočky nedioptrické není třeba nijak rozlišovat. Pak už můžete začít s nasazováním: · Pomocí konečků prstů vyjměte kontaktní barevnou čočku z pouzdra a usaďte ji na ukazováčku. · Zkontrolujte rubovou a lícovou stranu, abyste nasazovali barevnou čočku správným směrem. · Vizuálně zkontrolujte, zda není čočka viditelně poškozena, protržena či vyštípnuta. · Posaďte se před zrcadlo, opřete si lokty o stůl – zabráníte tak třesu rukou. · Pomocí prostředníčku stáhněte opatrně dolní víčko pravého oka, ukazováčkem druhé ruky nadzdvihněte nahoru horní víčko, dívejte se přímo do zrcadla a lehce vložte barevnou čočku do oka. · Zkuste zamrkat. Pokud je vše v pořádku, neucítíte žádné nepříjemnosti. V opačném případě, pokud jste do oka zanesli nějaké nečistoty, začne oko slzet. Nedojde-li k samovolnému odplavení nečistot a přetrvávají-li nepříjemné pocity, čočku vyjměte, opláchněte roztokem a nasaďte znovu. · Stejný postup opakujte i pro levé oko. Správně nasazené kontaktní čočky barevné neškrábou, neslzí vám oči, vidíte přes ně jasně a ostře.

Opatrnost i při vyjmutí

Stejně jako při nasazování je třeba být obezřetní i při vyndávání barevných čoček. Opět je třeba umýt si ruce a stáhnout spodní víčko. Čočku posuňte prstem směrem dolů, opatrně ji zmáčkněte mezi palec a ukazováček a vyndejte z oka. Čočku opláchněte speciálním roztokem a uložte do pouzdra s roztokem. Ať už tedy používáte kontaktní čočky barevné dioptrické či nedioptrické, na prvním místě je vždy správná hygiena a opatrnost. Díky tomu si pak můžete barevné čočky užívat každý den a při jakékoliv příležitosti.

Publikováno: 30. 09. 2021

Kategorie: Buď fit

Autor: Denisa Štumplová