Život s akné? Pupínky rozhodně netrápí jen teenagery!

V době dospívání patří akné ke špičce na seznamu všech největších strastí. Není divu, pupínky, červené fleky nebo fialové boláky rozhodně nejsou nic, co by si někdo přál mít na obličeji. O to více, že se vždy v okolí najde někdo, kdo na akné vůbec netrpí a jeho pleť je naprosto dokonalá.

Každý může vylepšit stav své pokožky, nehledě na věk totiž akné trápí rovněž dospělé. V pozdějším věku se přidávají kromě hormonálních změn další faktory, které zhoršují vzhled a způsobují oslabování kůže. Jak se akné zbavit jednou pro vždy a co dělat, aby se už pupínky nikdy neobjevily?

Nedostatečná péče o pleť

Odlíčení tekutým mýdlem při sprchování? Nulová hydratace? Péči o pleť se nevyplácí podceňovat. Mastná a oslabená pokožka je pozvánkou pro patogeny a různé mikroorganismy, které neváhají zaútočit. Ucpané kožní póry vedou k rozvoji zánětů, proto je vhodné každodenně ošetřovat obličej pomocí micelární vody.

Kosmetika Sébium oproti jiným přípravkům nevysušuje horní vrstvu pokožky a nedochází tedy k nebezpečnému šupinatění. Následně se radí pleť ošetřit pomocí krému Kerato+ nebo Hydra.


Pozor na slunce i stres

Aknózní pleť je velmi citlivá, proto se nesmí zapomínat na rutinu v průběhu léta i zimy, ale rovněž pokožku chránit před nebezpečnými slunečními paprsky při pobytu na slunci. Přípravky s vysokými ochrannými faktory zamezí vzniku jizev po akné, které se mohou vlivem slunění zbarvit do tmavě fialové.

Jaké jsou další faktory vzniku akné? U žen mohou způsobovat rozvoj pupínků hormonální změny v době menstruace, v těhotenství nebo v menopauze. U žen i mužů má pak zásadní vliv na vzhled pleti stres a spánek. Při stresové zátěži se totiž vyplavuje do krve kortizol, který urychluje zánětlivé procesy v těle. Obdobně nedostatek spánku oslabuje celý organismus a způsobuje infekční onemocnění.

Jídelníček jako zrcadlo

Jaké faktory přispívají dále ke vzniku akné? Zcela zásadní dopad má každodenní stravování, kouření a konzumace alkoholických a energetických nápojů. Jídelníček plný cukrů, tuků, přidaných a konzervačních látek je pastí pro celé tělo, k tomu se nezdravý životní styl odráží na vzhledu. Samozřejmě přibývají kila, k tomu pokožka ztrácí svou elasticitu a rychleji stárne. Pro zdravou pleť je vhodné změnit stravovací návyky a zcela vyřadit průmyslově zpracovávané potraviny, junk food a sladkosti a cukrovinky.


Potraviny pro zdraví

Na čem naopak postavit každodenní stravování? Rozhodně na obilovinách a dále potravinách s nízkými či středním glykemickým indexem. Namísto tučného masa se doporučuje konzumovat ryby a libové maso, které může doplnit zelenina, vejce, ořechy, klíčky a luštěniny. Velmi dobře působí na pleť vitamíny C a E, dále minerály, jako jsou zinek či selen, které se nacházejí v různých druzích zeleniny a ovoce.  

Publikováno: 28. 12. 2023

Kategorie: Buď fit

Autor: Kateřina Bartoňová