Arduino je fenomén. Proč na něm vzniká závislost?

Během lockdownu jste určitě našli několik nových koníčků – ale s většinou jste pravděpodobně „sekli“ hned poté, co restrikce opadly. Nezoufejte, určitě zase brzy najdete něco, co vás bude na nějakou dobu bavit. A kdo ví, třeba z toho bude láska na celý život. Své by vám o tom řekli technologičtí nadšenci, kteří objevili půvab Arduina. Ještě jste o něm neslyšeli, případně pouze tušíte, že se jedná o soustavu elektronických součástek? Pokud máte vřelý vztah k počítačům, budete z něj u vytržení i vy.

Těší mě, jsem Arduino

Někteří lidé se spokojí s tím, že věci fungují a příliš se jim nesnaží přijít na kloub. Jsou však i tací, kterým přístroje všeho druhu nedají spát. Patříte-li do druhé skupiny, pak je s podivem, že doma nemáte ani jeden Arduino Kit. Protože právě k tomuto účelu byl kompaktní jednodeskový počítač na bázi mikrokontrolerů ATmega stvořen. Původně se jednalo o edukační pomůcku, která měla studentům usnadňovat protypování. Její autoři (Massimo Banzi a David Cuartielles) neměli ani tušení, že se z ní zanedlouho stane absolutní fenomén. Krása Arduina spočívá v jeho takřka neomezených možnostech. Stačí si pořídit správné elektronické součástky a sestavíte z nich téměř cokoliv, co vás jen napadne. Od jednoduchého teploměru přes internetové rádio až po robotickou ruku. A s trochou šikovnosti zautomatizujete celou domácnost.

V čem programovat a kde se poohlédnout po součástkách?

Arduino je open-source (otevřená) platforma a nabízí se více možností, v čem programovat. Pro začátečníka je zřejmě nejlepší volbou jazyk Wiring, který se velmi podobá jazyku C++. Vývojové prostředí Arduino IDE, tedy software obsahující editor zdrojového kódu, kompilátor a další funkce, si lze stáhnout přímo ze stránek Arduina. A jak začít? Nejjednodušší cestou je Aruino kit neboli základní sada, která obsahuje součástky pro jednoduché projekty. Společně s hromadou dalších komponentů ji seženete v e-shopu laskarduino.cz.

Publikováno: 30. 09. 2021

Kategorie: Rozšiř si obzory