Jak se efektivně bránit před útočníkem?

Přestože žijeme ve statisticky velmi bezpečné zemi, fyzické útoky s více či méně fatálními následky jsou na denním pořádku. Obětí se může stát kdokoliv, dokonce i vy, ačkoliv si to možná nepřipouštíte. Pokud ano, jste na dobré cestě, abyste krizovým situacím předešli nebo se alespoň naučili, jak útočníka odstrašit či zneškodnit. V prvé řadě přijměte fakt, že vás před útočníkem nemusí zachránit ani arzenál, za který by se nemusel stydět John Rambo. V případě ohrožení je důležité dodržet několik základních pravidel: zachovat chladnou hlavu a pokusit se nepanikařit, snažit se předvídat útočníkovo chování a zamířit na místo s větším výskytem lidí a – dojde-li ke střetu – snažit se dotyčného vykolejit. Například tím, že na něj zakřičíte něco nečekaného (může to být cokoliv, třeba „hurá“ apod.).

Jak zvolit správný obranný prostředek?

Každá zbraň nabízí specifické výhody i negativa. Pojem zahrnuje vše, co lze využít k aktivní sebeobraně, tedy nejen klasickou pistoli, kterou může legálně držet pouze majitel zbrojního průkazu. Jako prostředek k sebeobraně byste si měli zvolit nástroj, který dokážete efektivně použít a minimalizovat riziko, že se sami zraníte. Obecně je dobrou volbou obranný sprej neb plynová pistole. Co naopak vhodné není? Rozhodně s sebou netahejte airsoftovou pistoli, která sice budí dojem reálné zbraně, ale k sebeobraně neslouží a v horším případě může útočníka přimět k tomu, aby proti vám namířil skutečnou pistoli.

Proč si pořídit „plynovku“

Pokud vám imponuje představa střelné zbraně, která útočníka vyřadí, ale nezpůsobí mu vážné zranění či dokonce smrt, pravděpodobně si nakonec pořídíte plynovou pistoli. Tu lze navíc nabít i poplašnými náboji. Dobrou volbou jsou například samonabíjecí plynové pistole Atak Arms Zoraki, Bruni a Ekol. Účinek výstřelu z plynové pistole je oproti spreji o něco vyšší, stejně tak i pořizovací cena. Další výhodou a v určitých situacích i nevýhodou (viz výše u zmínky o airsoftové pistoli) je, že je na první pohled k nerozeznání od skutečné předlohy. Proto si vždy dobře rozmyslete, zda je vhodná chvíle plynovku vytáhnout, nebo se raději zachovat jinak.

Publikováno: 12. 01. 2020

Kategorie: Nech si poradit

Autor: Denisa Štumplová