Povinné respirátory: Kde všude je musíme od března nosit?

Vládní nařízení se neustále mění a mírně řečeno v nich máme chaos. Jednou platí to, podruhé zase ono. Kdo se má v nepřehledném guláši restrikcí vyznat? Nyní navíc přibyly další povinnosti. Od 1. března musíme nosit roušku nebo respirátor také na pracovišti. Dle zákonodárců je zajištění ochranných prostředků na zaměstnavatelích. Změny, které jsou v platnosti od pondělí avizoval ministr zdravotnictví Jan Blatný již během posledního únorového čtvrtku. Do konce měsíce jsme mohli v prodejnách, provozovnách a ve veřejné dopravě nosit dvě roušky, nyní jsou v těchto místech povinné nano respirátory nebo ochranné prostředky s podobně účinnou ochranou (v souladu se stanovenou normou).

Jak je to s respirátory na dalších místech?

Respirátory nejsou povinné všude, pouze na výše uvedených místech. I tak se ale nevyhneme nošení chirurgické roušky – je povinná v zastavěném území obce, a to bez ohledu na to vzdálenost od ostatních chodců.

A co nošení roušky mimo obec?

Při pohybu mimo území obce jsou roušky povinné pouze v blízkosti lidí, kteří nežijí ve společné domácnosti. Blatný uvedl, že například v lese nebo na procházce s rodinnou není ochrana dýchacích cest zapotřebí. Mimo povolený rámec se od pondělí dostaly domácky vyráběné roušky a prodávané látkové roušky bez patřičné ochrany. Příznivci domácí galanterie tak mají smůlu. Akceptovanou alternativou roušek jsou například tyto antivirové šátky, které si lze objednat v e-shopu Mikaton.cz, jsou opatřeny nanovlákennou membránou schopnou zachytit 99 % virů, bakterií, prachu, roztočů, smogu a alergenů.

Jsou respirátory povinné i pro děti?

Otázka, která trápí spoustu rodičů. S ohledem na fakt, že se respirátory pro děti nevyrábí, samozřejmě pro děti povinné nejsou. Nařízení je platné pro osoby starší 15 let. Děti se však ochranně dýchacích cest nevyhnou, musí nosit chirurgickou roušku.

Publikováno: 03. 03. 2021

Kategorie: Buď fit

Autor: Denisa Štumplová