Pohybem ku zdraví, nebo je to naopak?

Nekonečná pandemie vede spoustu lidí ke studiu informací o budování lepší imunity. Mnohdy však narážíme na protichůdná tvrzení. Jednou si přečteme, že alfou a omegou funkční obranyschopnosti je sport, jindy zase, že se to s pohybem nemá přehánět. Kde je pravda? Jak už to tak bývá, někde uprostřed. Sportování je jistě důležitou esencí pevného zdraví, ovšem pouze za předpokladu dodržování určitých zásad.

Jak trénovat a být fit?

Odborníci často upozorňují na fenomén tzv. otevřeného oknaurčitý druh tréninku je podle nich pro imunitu rizikový. Faktem je, že fyzická zátěž organismus krátkodobě oslabuje, protože ve fázi regenerace klesá množství granulocytů (otevírá okno), a činí ho náchylnějšímu vůči onemocněním, a to zejména infekcím dýchacích cest, zažívacího traktu, a močových cest. Jenomže z dlouhodobého hlediska je pohyb pro imunitu nepostradatelný, tak jak dilema vyřešit? Skupina britských vědců na základě pokusů několika skupin sportovců zjistila, že organismus nejvíce zasáhne méně intenzivní, ale dlouhodobá zátěž. V případě jedinců, kteří jsou na takový typ tréninku zvyklí, však může otevřít imunitní okno i kratší a velmi intenzivní trénink. Resumé zní jasně: Jednotlivé druhy tréninků můžete střídat a zvykat si na ně. Klíčovou roli hraje dostatečná regenerace po zvýšené zátěži a celková životospráva.

Dopřejte si sportovní oblečení s prvotřídními vlastnostmi

Zároveň není moudré podcenit outfit. Musí perfektně sedět, udržet sportovce v teple (nebo ho naopak chránit před přehřátím) a v neposlední řadě zajistit optimální odvod vlhkosti. Profesionálové o tom vědí své a nedají dopustit na kvalitní dresy, které zajišťují komfort a neomezený pohyb těla. Názorným příkladem budiž například česká značka Jadberg a její dámské sportovní legíny, které vznikly na základě požadavků žen pracujících ve firmě. Výrobce použil pružný materiál s ideálními tepelně izolačními vlastnostmi a výsledek stojí za to. Neméně kvalitní, a navíc designově vyladěné, jsou také basketbalové dresy a ostatní sortiment. Prohlédněte si ho na jadberg.eu, doplňte zásoby a dejte se do zdravého sportování!

Publikováno: 21. 01. 2021

Kategorie: Rozšiř si obzory

Autor: Denisa Štumplová