Selský nábytek – trocha historie do našich domovů

Selský nábytek se hodí hlavně na vesnici, do venkovských stavení. Na chalupě, nebo ve statku je selský nábytek z masivu ideální. Prostě tam zapadá lépe než moderní nábytek. Jako materiál je nejvhodnější dub, smrk, borovice, nebo jasan. Vybírá se ten nejkvalitnější materiál. V kuchyni krásně vynikne kredenc, jako jsme ho znali z dřívějších dob. Jídelní stůl může být se židlemi, nebo kombinovaně s lavicí. K tomu dobře pasuje komoda, nebo truhla, a tím získáme krásnou kuchyň v selském stylu. Je to jako bychom se vrátili do dob našich babiček. Vzpomínky z dětství v nás v selské kuchyni vzbudí jistou nostalgii, kdy jsme se cítili výborně.

Selský nábytek může být i malovaný

Na selský nábytek z masivu, a ještě k tomu malovaný si musíme sice sáhnout hlouběji do kapsy, ale určitě nebudeme litovat. Takovou krásou se může pochlubit málokdo. Každá návštěva bude tuhle krásu obdivovat a závidět. Selský nábytek má dlouhou životnost, je stabilní, protože má pevnou stabilní konstrukci. Nábytku z masivu dodá krásu voskování. Selský nábytek dodá našemu obydlí tu správnou uvolněnou náladu. Vytvoří nám moc pěkný domov, z něhož na nás dýchá příroda.

Selský nábytek na zahradě

Selský nábytek z masivu není určen jen pro interiér, ale i ho je možné dát do pergoly, terasu, nebo i přímo na zahradu. Jelikož je vyroben z kvalitního dřeva, nemusíme se o něj obávat. Venku sice potřebuje častější údržbu, jako je natření lazurou, jejíž barvu si můžeme vybrat, a pak následným přelakováním. Selský nábytek je používán již několik generací, což znamená, že je oblíben pro svoji přírodní krásu i stabilitu. Takový nábytek se i dědí. Není to jako u moderního nábytku, který poměrně dost často vyměníme za nový, modernější. Mimo jiné výhody selského nábytku je jeho krásná vůně dřeva. Je to nábytek se starožitným nádechem, a obdivujeme dobrou ruční práci při výrobě.

Selský nábytek v restauraci

Nábytek z masivu s oblibou využívají i restaurace, penziony i horské chaty. Je to dost pochopitelné, protože selský nábytek je stabilní, hodně vydrží, a samozřejmě je i krásný. Výborně se hodí i do horských podniků. U stolů a židlí jsou často vyřezávány nohy, tak jak tomu bylo v dřívějších dobách. Někdy jsou vyřezávány i opěrky zad u židlí. Vypadá to moc hezky a každý obdivuje ruční práci.

Publikováno: 18. 11. 2021

Kategorie: Bydli

Autor: Denisa Štumplová