Papírovým kotoučům odzvonilo, na řidiče z povolání dohlíží digitální tachografy

Tachografy jsou záznamová zařízení, jejichž hlavním úkolem je pečlivě monitorovat jízdu silničního nebo kolejového vozidla, zaznamenávat relevantní údaje o voze i jízdě a dlouhodobě je uchovávat. Zatímco dřív se jednalo o analogová zařízení, která data zapisovala na vyměnitelná papírová kolečka, dnes se již používají inteligentní tachografy pracující na digitálním principu.

Papírové kotouče jsou minulosti

V minulosti se k zaznamenávání rychlosti autobusu, nákladního automobilu, vlaku nebo třeba tramvaje používaly analogové tachografy založené na mechanickém nebo elektrickém principu. Do nich se vkládala papírová kolečka, která se průběžně měnila, a po konci jízdy z nich šlo vyčíst, zda řidič po čas cesty dodržoval maximální povolenou rychlost a zda po stanovených časových intervalech také odpočíval. Zaměstnavatel se tak mohl snadno přesvědčit, zda se jeho zaměstnanec během služební cesty někde „neflákal“, a naopak policisté mohli snadno zkontrolovat, zda řidič nejede delší dobu v kuse, než je oprávněn. Významnou roli už od dob těchto papírových kotoučů hrají tachografy i při objasňování dopravních nehod. Této technologii však již odzvonilo a setkáme se s ní spíše výjimečně.

Digitální tachografy jsou spolehlivější a umožňují dálkový přístup

Z členství České republiky v Evropské unii a souvisejících právních předpisů vyplývá od 1. 5. 2006 povinnost instalovat do všech nově registrovaných vozidel nad 3,5 tuny digitální tachograf. Ten záznamy o rychlosti a povinných přestávkách eviduje dvěma cestami:
  • do své vnitřní paměti,
  • na unikátní identifikační kartu každého řidiče.
Údaje jsou tak trvalé a i zpětně lze po stáhnutí dat na počítač zjistit porušení povinností.

Jaké jsou výhody digitálního tachografu VDO?

Inteligentní tachograf VDO, který je na trhu vzhledem ke svým bohatým funkcím k dostání za velice rozumnou cenu, nabízí oproti dnes již "prehistorickým" analogovým tachografům mnoho výhod. Je hodnocen jako jeden z nejlepších a vyplatí se díky:
  • rychlému načítání karet a stahování dat,
  • přehlednému a snadnému zaznamenávání údajů o jízdě a voze,
  • i za přímého slunečního svitu dobře čitelnému a přehlednému displeji,
  • vzdálenému ovládání prostřednictvím mobilní aplikace,
  • provedení pro vozy v zóně ADR 1, ADR 2 i bez ADR,
  • univerzálnímu designu,
  • možnosti napájení 12/24 V.
Chcete se o zařízení dozvědět více? Bližší informace najdete na mechanikadc.cz.

Publikováno: 24. 05. 2019

Kategorie: Rozšiř si obzory

Autor: Denisa Štumplová